*14η αγωνιστική

*Οι δύο ομάδες παίζουν για πρώτη φορά μεταξύ τους στην ιστορία τους.

ΜΠΑΪΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Η Μπαϊα έχασε 1-2 εντός έδρας από την Ατλέτικο Παραναένσε, αν και προηγήθηκε με τον Μούνι στο τέταρτο μόλις λεπτό. Αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ πριν λήξει το ημίχρονο, με τον Κρίστιαν να ισοφαρίζει στο δέκατο λεπτό και τον Πέντρο Ρότσα στο 31’ να πετυχαίνει το δεύτερο γκολ της αντιπάλου της.

Η Μπαϊα δεν τα κατάφερε απέναντι σε ομάδα μεγαλύτερης κατηγορίας, την Ατλέτικο Παραναένσε, χάνοντας με 1-2 εντός έδρας στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για το κύπελλο Βραζιλίας. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί ήττα, αμφότερες στο γήπεδό της, με αποτέλεσμα να θεωρείται πολύ δύσκολο να συνεχίσει στον θεσμό.

Αλλά και η αμέσως προηγούμενη, που ήρθε στο εθνικό πρωτάθλημα, της κόστισε μία θέση στο βαθμολογικό πίνακα. Βέβαια είναι πάντα εντός πρώτης τετράδας και θέσεων που εξασφαλίζουν άνοδο, αλλά πλέον είναι στην 3η και βρίσκεται στο +5 από την πέμπτη που δεν οδηγεί σε αυτήν. Και έμεινε πιο πίσω από την κορυφή και την πρωτοπόρο Κρουζέιρο, στο -6 για την ακρίβεια.

Παραμένουν εκτός οι τραυματίες Μάρκος Αντόνιο (ΜΕ), Ντίντι (ΑΜ), τιμωρημένος είναι ο μέσος Πάτρικ Ντε Λούκα.

Μπαϊα Στατιστικά

*Εχει τρία σερί under 1,5 στο εθνικό πρωτάθλημα.

*Εχει 12/16 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

*Εχει 10/18 under 2,5 εντός έδρας, 4/7 στο εθνικό πρωτάθλημα.

*Εχει 11/18 N/G εντός έδρας, 5/7 στο εθνικό πρωτάθλημα.

Παίξε Νόμιμα στην Bet365 (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ, Κίνδυνος εθισμού και απώλειας περιουσίας, Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777, Παίξτε Υπεύθυνα.

ΝΟΒΟΡΙΖΟΝΤΙΝΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Η Νοβοριζοντίνο έχασε 1-3 εντός έδρας από την Τομπένσε, δεχόμενη γκολ στο 20’ από τον Ρενατίνιο, αλλά ισοφάρισε γρήγορα, με τον Κουιρίνιο στο 25’με  επαναφορά μετά από δοκάρι συμπαίκτη του! Και παρόλο που έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 45’, ήταν η ομάδα που απειλούσε με γκολ στο δεύτερο μισό του αγώνα, έστω και με 10 παίκτες, χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες και έχοντας δοκάρι. Αλλά δεν άντεξε και την δεύτερη αποβολή παίκτη της στο 83’, με αποτέλεσμα να δεχθεί δύο γκολ στη συνέχεια, από τον Νένε Μπονίλια στο 90’ και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Νοβοριζοντίνο περνάει περίοδο αγωνιστικής κρίσης, αφού έχασε και από την Τομπένσε με 1-3 εντός έδρας, γνωρίζοντας τρίτη συνεχόμενη ήττα, τέταρτη στις έξι τελευταίες αγωνιστικές που δεν κερδίζει! Οι δύο εξ αυτών έχουν έρθει στα πιο πρόσφατα παιχνίδια που έχει δώσει μακριά από το γήπεδό της!

Γι’ αυτό και πλέον είναι πάρα πολύ χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα, στην τελευταία θέση παραμονής, σε απόσταση βολής – «αναπνοής», στο +1 συγκεκριμένα, από την ζώνη του υποβιβασμού.

Και όπως συνηθίζεται στην Βραζιλία, σε τέτοιες περιπτώσεις την πληρώνει πρώτος απ’ όλους ο προπονητής, με τον Αλαν Ααλ να αποτελεί παρελθόν από τον πάγκο της και να παρουσιάζεται ως νέος τεχνικός, που θα κάνει και απόψε ντεμπούτο, ο Ραφαέλ Γκουανές που ήταν βοηθός στην Κρουζέιρο.

Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμών οι Μπρούνο Σίλβα (ME), Λούκας Τόναντινς (ΕΠ), Μπρούνο Κόστα (EΠ), Χέλιο Μπόρτζες (ΕΠ), χτύπησε και ο βασικός γκολκίπερ Τζιοβάνι, που έλειψε και από τους προηγούμενους αγώνες