*9η αγωνιστική

*7/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με N/G

*Μόλις μία νίκη έχει η Μος στα οκτώ τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (1-3-4).

ΜΟΣ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε με 0-2 την Ραούφος εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Άνοιξε το σκορ αρκετά νωρίς (11′), ενώ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 56′.

Μετά από πολλά αρνητικά αποτελέσματα και προβληματικές εμφανίσεις να την συνοδεύουν, η Μος έβγαλε αντίδραση και πήρε μια πολύτιμη νίκη απέναντι στην Ραούφος (0-2) εκτός έδρας. Δίκαιο το αποτέλεσμα, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και δεν χαλάρωσε ούτε μετά το δεύτερο γκολ που σημείωσε. Έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί των τεσσάρων αγώνων χωρίς τρίποντο (0-2-2) και ατενίζει το μέλλον με μεγαλύτερη αισιοδοξία, ενώ παράλληλα κατάφερε να κερδίσει για πρώτη φορά εκτός έδρας την φετινή σεζόν. Λογικά χάνει κι άλλο ματς ο Μεντί, αμφίβολος δίνεται ο βασικός στόπερ Άντερσεν.

Μος Στατιστκά

*5/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal και Over 2,5

*3/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με διπλό στο πρώτο ημίχρονο

ΣΤΑΡΤ

Προηγούμενο ματς: Σε παιχνίδι ροντέο, κέρδισε με 4-3 την Έγκερσουντ εντός έδρας. Προηγήθηκε δις (10′, 42′), αλλά ισοφαρίστηκε ισάριθμες φορές (19′, 45+4′) πριν δεχτεί την ολική ανατροπή (48′). Παρόλα αυτά δεν το παράτησε και στην επανάληψη ήταν η σειρά της να ανατρέψει το σκορ με δύο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά (70′, 74′).

Μέχρι το ματς με την Έγκερσουντ η κατάσταση στις τάξεις της έμοιαζε έκρυθμη και ο κόσμος ζητούσε άμεσα αποτελέσματα. Παρότι συνάντησε μια ομάδα στην κορυφή της βαθμολογίας (η ίδια στον πάτο αυτής), έβγαλε πάθος και τσαγανό, ενώ παράλληλα ήταν τρομερή επιθετικά για πρώτη φορά φέτος. Η νίκη χαρακτηρίζεται δίκαιη, αν και ο ξέφρενος ρυθμός του αγώνα θα μπορούσε να «δώσει» το ματς οπουδήποτε. Πήρε ψυχολογία από την πρώτη της νίκη στην σεζόν και σημαντική βαθμολογική ανάσα. Τιμωρημένος ο Γκρέγκερσεν, εκτός παραμένουν οι Νίλσεν και Ουικάνι, ενώ αμφίβολος δίνεται ο Πάλερουντ.