*3η αγωνιστική του Κλαουσούρα.

*Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στο Απερτούρα: Ατλέτικο Σαν Λουίς – Μοντερέι 0-1

ΜΟΝΤΕΡΕΪ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 2-3 επί της Κρουζ Αζούλ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 28ο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή στην πορεία με τους Μπερτεράμε (43′, 76′) και Φούνες Μόρι (51′). Το αυτογκόλ του Μπερτεράμε στο 80ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

Από την πρώτη της νίκη στο φετινό Κλαουσούρα προέρχεται η Μοντερέι, μετά και την ήττα της πρεμιέρας από τη Γουαδαλαχάρα (0-1 εντός). Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Βίκτορ Μανουέλ Βούκετιχ φιλοξενήθηκε από την Κρουζ Αζούλ, από την έδρα της οποίας επικράτησε με 2-3. Τα βρήκε αρκετά σκούρα σε γενικά πλαίσια, έχοντας βρεθεί και πίσω στο σκορ, ωστόσο είχε τα ψυχικά αποθέματα να κάνει την ολική ανατροπή, εκμεταλλευόμενη και το αριθμητικό της πλεονέκτημα.

Κάπως έτσι έβαλε τέλος στο σερί των τριών ηττών της, καθώς πριν από αυτή της πρεμιέρας, είχαν προηγηθεί οι δυο από την Πατσούκα, για τα πλέι οφ του Απερτούρα. Δεν κατάφερε να ξεπεράσει τις ενοχλήσεις στον μηρό του ο Μαξιμιλιάνο Μέσα, έχασε αρκετό μέρος των προπονήσεων και αποτελεί ερωτηματικό το αποψινό παιχνίδι.

Μοντερέι Στατιστικά

*No Goal τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΣΑΝ ΛΟΥΙΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με τη Γουαδαλαχάρα, για το πρωτάθλημα. Έμεινε με δέκα παίκτες στο 16ο λεπτό, μετά και την αποβολή του Σανάμπρια.

Αήττητη παρέμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Ατλέτικο Σαν Λουίς, μετά και τη νίκη της πρεμιέρας στην έδρα της Νεκάξα (2-3). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αντρέ Ζαρντίν υποδέχθηκε τη Γουαδαλαχάρα, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα. Αγωνιζόμενη από πολύ νωρίς με αριθμητικό μειονέκτημα, ο ρόλος ήταν περισσότερο παθητικός και δεν απείλησε ιδιαίτερα. Αντιθέτως, κράτησε στα μετόπισθεν και απέφυγε τα χειρότερα.

Αρκετά δυναμικό το ξεκίνημα της σε αυτό το Κλαουσούρα, θέλει να δώσει συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα, όμως η αποστολή της απόψε μόνο εύκολη δε μπορεί να θεωρείται. Εκτός μάχης βρίσκεται τόσο ο τραυματίας Άλντο Κρουζ, όσο και ο Χουάν Μανουέλ Σανάμπρια, που αποβλήθηκε κόντρα στη Γουαδαλαχάρα.