*Την Τετάρτη εκδόθηκε ανακοίνωση κατά την οποία απαγορεύτηκε η μετακίνηση των οπαδών της Λανς για το αποψινό παιχνίδι.

*Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε όλα τα σημερινά Προγνωστικά Στοιχήματος

ΜΟΝΠΕΛΙΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από τη Μονακό, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με ένατο λεπτό, για να μείνει με δέκα παίκτες στο 69′, όταν και αποβλήθηκε ο Κουγιατέ, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα έμεινε για πέμπτο διαδοχικό παιχνίδι η Μονπελιέ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μισέλ Ντερ Ζακαριάν φιλοξενήθηκε από τη Μονακό, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-0.

Βρέθηκε πίσω από νωρίς μετά από ένα κακό για την ίδια ξεκίνημα. Προσπάθησε να αντιδράσει, κυρίως μέσω αντεπιθέσεων, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, με τα πράγματα να γίνονται ακόμη χειρότερα στο 69′, όταν και έμεινε με δέκα παίκτες. Οι όποιες ελπίδες είχαν απομείνει, τελείωσαν οριστικά στις καθυστερήσεις, όταν δέχθηκε και δεύτερο τέρμα.

Μετά και από αυτή τη νέα της απώλεια, παραμένει χαμηλά και με μόλις 13 βαθμούς, στο +1 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Πανηγύρισε μόλις μια νίκη στα επτά φετινά εντός, στα οποία είχε ακόμη τέσσερις ισοπαλίες και δυο ήττες.

“Είμαστε σε πολύ κακή θέση, στο χέρι μας είναι η νίκη απόψε. Πρέπει να κάνουμε τα πάντα για να κερδίσουμε σε αυτό το εντός έδρας ματς, ειδικά από τη στιγμή που κάναμε μόλις μια φορά μπροστά στο κοινό μας. Απέναντι μας όμως είναι μια πολύ καλή ομάδα και θα πρέπει να αποδείξουμε ότι είμαστε ακόμη καλύτεροι”, δήλωσε ο κόουτς Ντερ Ζακαριάν.

Την περασμένη Δευτέρα, ανακοίνωσε την απόκτηση του εξτρέμ Τανγκί Κουλιμπαλί. Ο 22χρονος είχε μείνει ελεύθερος από τη Στουτγκάρδη το περασμένο καλοκαίρι, υπογράφοντας συμβόλαιο με τη Μονπελιέ, μέχρι το καλοκαίρι του 2026.

Όπως είναι λογικό, βρίσκεται εκτός αποστολής για το αποψινό παιχνίδι, στην οποία επιστρέφει ο Ζορντάν Φερί, που ξεπέρασε τον τραυματισμό του.

Μονπελιέ Στατιστικά

*Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 6/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΑΝΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-2 επί της Λυών, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 15ο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τους Σαΐντ (26′) και Φρανκόφσκι (πεν. 52′). Στο 72′ δέχθηκε την ισοφάριση, όμως δυο λεπτά αργότερα ο Φρανκόφσκι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Συνέχεια στο εντός συνόρων αήττητο σερί της έδωσε η Λανς, το οποίο και διεύρυνε στα εννέα παιχνίδια, με έξι νίκες και τρεις ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Φρανκ Εζ υποδέχθηκε τη Λυών, της οποίας και επικράτησε με 3-2.

Τα βρήκε αρκετά σκούρα στην αναμέτρηση αυτό, καθώς για πρώτη μετά από καιρό, η Λυών ήταν αρκετά ανταγωνιστική. Βρέθηκε πίσω από νωρίς, ωστόσο εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τα προβλήματα στην άμυνα της αντιπάλους και έκανε προσωρινά την ανατροπή. Παρότι δέχθηκε την ισοφάριση, είχε άμεση απάντηση και έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα.

Τρίτη διαδοχική της νίκη, μετά και από εκείνες που πήρε κόντρα σε Μαρσέιγ (1-0 εντός) και Κλερμόν (0-3 εκτός), συνεχίζοντας έτσι την αναρρίχηση της στην κατάταξη, φτάνοντας τους 22 βαθμούς. Έμεινε αλώβητη στις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους της, έχοντας από δυο νίκες και ισοπαλίες, διατηρώντας παράλληλα και ανέπαφη την εστία της.

“Θα είναι αρκετά περίεργο, αλλά ανυπομονώ για το παιχνίδι αυτό. Ελπίζω να γίνει ένα καλό ματς και φυσικά να μας βρει νικητές. Θα δω αρκετούς πρώην συμπαίκτες μου, γεγονός που θα είναι αρκετά δυνατό συναισθηματικά”, δήλωσε ο φορ Γουαχί, που απόψε θα τεθεί αντιμέτωπος για πρώτη φορά με την πρώην ομάδα του, έχοντας εκτίσει την τιμωρία του. Στην αποστολή βρίσκεται και πάλι ο Φετού Μαουασά.