*Πλέι οφ, 3η αγωνιστική

*Στην κανονική διάρκεια: Σλοβάτσκο – Μπόλεσλαβ 2-2 και Μπόλεσλαβ – Σλοβάτσκο 0-1

*4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

*Αήττητο επτά αγώνων τρέχει η Σλοβάτσκο απέναντι στην Μπόλεσλαβ (0-2-5).

ΜΛΑΝΤΑ ΜΠΟΛΕΣΛΑΒ

Προηγούμενο ματς: Tεράστια νίκη με 0-1 απέναντι στην Μπάνικ Οστράβα την περασμένη αγωνιστική των πλέι οφ. Πέτυχε το γκολ πολύ νωρίς με τον Χελάλ (3′) και κατάφερε να αντέξει μέχρι το τέλος.

Άλμα Ευρώπης πραγματοποίησε η Μπόλεσλαβ την προηγούμενη αγωνιστική, αφού σε ένα απαιτητικό παιχνίδι κόντρα στην Μπάνικ Οστράβα, κατάφερε να κερδίσει με 0-1. Έπαιξε κυνικά και πολύ έξυπνα, αφού κατάφερε να αιφνιδιάσει την αντίπαλό της στην αρχή και κατόπιν έκλεισε αποτελεσματικά τους χώρους και περιόρισε τις απειλές. Πλέον βρίσκεται στο +2 από την πέμπτη θέση, είναι σχεδόν βέβαιο πως αν κερδίσει σήμερα, ουσιαστικά εξασφαλίζει την τέταρτη θέση και το ευρωπαϊκό εισιτήριο. Αμφίβολος και πάλι ο βασικός επιτελικός μέσος Μάρετσεκ.

Μλάντα Μπόλεσλαβ Στατιστικά

*6/8 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με 2-3 γκολ

*6/8 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

1. ΣΛΟΒΑΤΣΚΟ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 4-2 από την Βικτόρια Πλζεν εκτός έδρας. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 16′, ισοφάρισε προσωρινά (32′), αλλά η αντίπαλος ανέκτησε το προβάδισμά της πριν το ημίχρονο (43′). Ισοφάρισε εκ νέου με πέναλτι (70′), αλλά με τον ίδιο τρόπο πήρε την νίκη η γηπεδούχος στις καθυστερήσεις (90+2′). Στο ρελαντί, δέχτηκε και τέταρτο γκολ (90+8′).

Δεν μπόρεσε να αλλάξει το κακό κλίμα στο ματς με την Πλζεν και παρότι κατέβαλλε φιλότιμη προσπάθεια και ήταν αρκετά αποτελεσματική, δεν απέφυγε την ήττα με 4-2. Η φάση του πέναλτι της αντιπάλου ξεσήκωσε πολλές αντιδράσεις και προκάλεσε την οργή του τεχνικού Σβέντικ, ο οποίος αποβλήθηκε και θα δει το σημερινό ματς από την εξέδρα. Συμπλήρωσε εννιά ματς χωρίς νίκη (0-3-6) και οι πιθανότητες για κάτι καλύτερο από την έκτη θέση, είναι κυρίως μαθηματικές. Τραυματίες οι Κάντλετς, Μπρέτσκα και Ντόσκι, αμφίβολος ο μέχρι πρότινος βασικός κίπερ Χέτσα.