*9η αγωνιστική

*Οι δύο ομάδες παίζουν μεταξύ τους για πρώτη φορά στην ιστορία τους

ΜΙΡΑΣΟΛ

Προηγούμενο ματς: Η Μιρασόλ κέρδισε 3-0 εντός έδρας την Γκουαρανί, ανοίγοντας το σκορ με τον Ντανιελζίνιο στο 22’, πριν έρθουν δύο ακόμη τέρματα στα τελευταία λεπτά από αυτογκόλ του Αντέλ στο 76’ και από τον Φερναντίνιο στο 86ο λεπτό.

Η Μιρασόλ εκμεταλλεύτηκε ξανά την έδρα της, κερδίζοντας και την Γκουαρανί με 3-0 εντός έδρας. Το ενδιαφέρον ως τώρα είναι πώς και οι δύο ήττες της στο εθνικό πρωτάθλημα όχι μόνο έχουν έρθει μακριά από την έδρα της, ήρθαν από ομάδες που ανέβηκαν φέτος στην κατηγορία!

Στο γήπεδό της παρουσιάζεται αρκετά δυνατή ως τώρα, έχει 4/4 νίκες σε αυτόν τον θεσμό, ενώ το 2024 έχει χάσει εντός μόνο από την Σάο Μπερνάρντο.

Γενικότερα αν συνυπολογίσουμε και την περσινή σεζόν, στα τελευταία 26 παιχνίδια στην έδρα της έχει μόλις τρεις ήττες και 16 νίκες.

Αν κερδίσει σήμερα, θα βρεθεί εντός πρώτης τετράδας και θέσεων ανόδου, στο -1 από την κορυφή. Αυτό δημιουργεί ένα επιπρόσθετο άγχος, όπως παραδέχθηκε ο προπονητής της, Μότσαρτ, το οποίο οφείλουν να διαχειριστούν.

Μιρασόλ Στατιστικά

*12/20 G/G το 2024, 6/10 εντός έδρας

*10/20 over 2,5 το 2024, 6/10 εντός έδρας

ΓΚΟΪΑΣ

Προηγούμενο ματς: Η Γκοϊάς κέρδισε 3-0 εντός έδρας την Σπορτ Ρεσίφε στο μεγάλο παιχνίδι της προηγούμενης αγωνιστικής. Προηγήθηκε αρκετά νωρίς, με τον Γουέλιτον στο πέμπτο λεπτό, ενώ τα άλλα δύο γκολ ήρθαν από τους Μαρκάο (69’), Λουίζ Ενρίκε (90’).

Η Γκοϊάς ξεπέρασε άμεσα τη μία και μοναδική της ήττα στους 11 τελευταίους αγώνες, επιστρέφοντας στις νίκες, κερδίζοντας με το εντυπωσιακό 3-0 την Σπορτ Ρεσίφε.

Μακριά από το γήπεδό της έχει κερδίσει μόνο μία φορά στα εφτά τελευταία παιχνίδια της. Αλλά ακόμη και έτσι, λόγω της αποτελεσματικότητας στην έδρα της, καταφέρει να παραμένει ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα, εντός πρώτης τετράδας και θέσεων που εξασφαλίζουν άνοδο. Είναι όμως σε απόσταση βολής από ομάδα εκτός αυτών.

Βέβαια θα παραμείνει στην δεύτερη θέση, ακόμη και αν χάσει σήμερα, εκτός αν ηττηθεί με τέσσερα γκολ διαφορά!