* 40η αγωνιστική.

* Under 1,5 οι 4/5 τελευταίες αναμετρήσεις τους.

* Η Έλτσε έχει κερδίσει μόνο 1/6 τελευταία μεταξύ τους, το 2019 επικράτησε με 4-2 εντός.

* Στον πρώτο γύρο: Έλτσε-Μιραντές 0-0 (20/12).

ΜΙΡΑΝΤΕΣ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 1-0 από τη Ράσινγκ Σανταντέρ εκτός, από το γκολ του Εμπουλά μόλις στο 2’.

Έχασε κατά κράτος απέναντι σε μια Ράσινγκ Σανταντέρ που αδικείται κατάφορα από το τελικό αποτέλεσμα. Με διαφορά ο καλύτερός της παίκτης ήταν ο γκολκίπερ Ραμόν Χουάν, την έσωσε από ένα πολύ βαρύτερο σκορ.

Στο +3 από την τελευταία τετράδα, σε καμία περίπτωση δεν έχει εξασφαλίσει την παραμονή. Απεναντίας χρειάζεται τη νίκη, από τη στιγμή που αγωνίζεται και εντός έδρας, ασχέτως αν απέναντι έχει μια Έλτσε, η οποία διεκδικεί την παρουσία της στην πρώτη εξάδα.

“Αν νικήσουμε την Έλτσε, θα κάνουμε ένα τεράστιο βήμα παραμονής, ίσως και καθοριστικό” τόνισε ο κόουτς Λίσι. Τιμωρημένος ο στόπερ Μπάρθια, εξέτισε ο μέσος Λασουέρ.

Μιραντές Στατιστικά

* Στα 5 τελευταία μετράει 4 under 2,5, under 1,5 τα 2 τελευταία.

* Δέχτηκε πρώτη γκολ στα 6/7 τελευταία.

ΕΛΤΣΕ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 0-3 από την Ουέσκα από τα γκολ των Μπαλμπόα (32’), Χασιμότο (38’) και Μιέρ (81’).

Κατώτερη των περιστάσεων σε ένα παιχνίδι που έπρεπε να κερδίσει, ως γηπεδούχος απέναντι σε μια ομάδα που βρίσκεται πολλούς βαθμούς πιο κάτω. Μία και μοναδική σημαντική ευκαιρία είχε στο παιχνίδι, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου για να γράψει το 1-2 και να μπει ξανά στο ματς. Δεν τα κατάφερε, εκεί όλα τελείωσαν και στο τέλος το σκορ πήρε ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις.

Στο -3 από την εξάδα, απέκτησε μια σημαντική απόσταση και μάλιστα στο πιο κρίσιμο σημείο της σεζόν, τρέχοντας ένα κακό σερί. Στην Αντούβα οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα πλην της νίκης δεν θα της είναι αρκετό, θα τη διατηρήσει εκτός ζώνης των πλέι οφ και ίσως να προκαλέσει και την αύξηση της υπάρχουσας διαφοράς.

“Είμαστε κάτι περισσότερο από ζωντανοί, ακόμα υπάρχουν εννιά βαθμοί διαθέσιμοι και εμείς απέχουμε μόλις τρεις από την έκτη θέση” δήλωσε ο στόπερ Μπίγας. Μάζεψε πάρα πολλές απουσίες βασικών, το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι στην επίθεση.