*12η αγωνιστική

*GG & over 2,5 στα 6/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Νορβηγίας

ΜΙΟΝΤΑΛΕΝ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εκτός) με τη Λιν. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 22′ με Σκάουγκ, απάντησε ο Όλσεν στο 85′.

Πανηγύρισε μόλις μία νίκη σε έξι αγωνιστικές (δύο ισοπαλίες, τρεις ήττες), αυτή με αντίπαλο την Ασάνε (2-1 εντός) στις 16 Μαΐου. Την προηγούμενη βδομάδα επέστρεψε με τον βαθμό από την έδρα της Λιν σκοράροντας λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90′. Δημιούργησε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με σουτ του Μπίνγκακερ που βρηκε στο δεξί δοκάρι των γηπεδούχων σε μία, κατά τα άλλα, ισορροπημένη αναμέτρηση.

Μπροστά στο κοινό της η Μιοντάλεν έχει απολογισμό 2-3-1 σε έξι αγωνιστικές (διαφορά γκολ 11-9). Επικράτησε εντός έδρα για τελευταία φορά της Ρανχάιμ στις 11 Νοεμβρίου 2019 (3-1), στις δύο σχετικές μεταξύ τους αναμετρήσεις που ακολούθησαν γνώρισε ισάριθμες ήττες με το ίδιο σκορ (2-1).

ΜΙΟΝΤΑΛΕΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

ΡΑΝΧΑΪΜ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (3-1) από τη Βαλερένγκα. Το σκορ άνοιξε ο Τζον Χου Σέτερ στο 45+1′, απάντησαν οι φιλοξενούμενοι με Χέντενστεντ (66′) και Καμαρά (72′, 86′).

Παρά το γεγονός πως προηγήθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, η Ρανχάιμ επιβεβαίωσε τον τίτλο του αουτσάιντερ που έφερε απέναντι στη Βαλερένγκα στη συνέχεια δεχόμενη τρία γκολ σε διάστημα 20′. Χαρακτηριστικό είναι πως οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν με 4.19 xGoals, αναγκάζοντας παράλληλα σε πέντε αποκρούσεις τον Βίντουν Νίλσεν.

Δεύτερη σερί ήττα για τη Ρανχάιμ που πανηγύρισε μόλις μία νίκη σε εννέα αγωνιστικές (τέσσερις ισοπαλίες, τέσσερις ήττες) επί της Στάμπαεκ (3-0 εντός) στις 22 Μαΐου. Θα πρέπει να γυρίσουμε στις 22 Οκτωβρίου 2023 για να βρούμε το τελευταίο διπλό που πανηγύρισε στο πρωτάθλημα επί της Μος (1-0), έκτοτε σημείωσε τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες.