*Μπαράζ ανόδου/παραμονής στην Α’ Ρουμανίας. Διπλοί αγώνες, δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση ισόπαλου συνολικού σκου και στα δύο παιχνίδια ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Στο πρώτο παιχνίδι: Μποτοσάνι – Μιοβένι 1-0

*Για το κύπελλο (30/8): Μιοβένι – Μποτοσάνι 0-2

*7/9  τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Under 2,5

*7/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

*Μόλις μία νίκη έχει η Μιοβένι στα δέκα τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Μποτοσάνι (1-4-5).

ΜΙΟΒΕΝΙ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 1-0 από την Μποτοσάνι στο πρώτο παιχνίδι, Λύγισε με γκολ στις καθυστερήσεις (90+3′).

Μπορεί να υστερεί σημαντικά σε σχέση με την Μποτοσάνι, ωστόσο στο πρώτο μεταξύ τους ματς κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική. Οι παίκτες της έβγαλαν πάθος και έκαναν κατάθεση ψυχής και παρότι η ομάδα ηττήθηκε με δραματικό τρόπο, υπάρχει ελπίδα στις τάξεις της πως μπορεί να κάνει την ανατροπή στην σημερινή ρεβάνς. Η σεζόν ήταν ιδιαίτερη και τα οικονομικά προβλήματα παραμένουν, για τον λόγο αυτό μια πιθανή άνοδος θα σημάνει και μια τεράστια έκπληξη. Η διοίκηση ανακοίνωσε πως θα υπάρξει ελεύθερη είσοδος στο σημερινό ματς, προκειμένου να δοθεί βροντερό παρόν από τον κόσμο στην προσπάθεια της Μιοβένι για την ανατροπή.

«Πρέπει να είμαστε προσεκτικοί αμυντικά και να μην δεχτούμε γκολ. Δεν θα αλλάξουμε νοοτροπία καθώς πιστεύουμε στην νίκη. Όπως και να χει, είμαι περήφανος για τους παίκτες μου ανεξάρτητα με το τί θα συμβεί στην ρεβάνς», τόνισε ο κόουτς Σουμάχερ. Τραυματίας ο Παναϊτ.

Μιοβένι Στατιστικά

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 3,5

ΜΠΟΤΟΣΑΝΙ

Προηγούμενο ματς: Χάρη σε γκολ του Φερέιρα στις καθυστερήσεις (90+3′), κέρδισε με 1-0 την Μιοβένι στο πρώτο παιχνίδι.

Είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ματς με αντίπαλο την Μιοβένι και κατάφερε να κυριαρχήσει στον αγωνιστικό χώρο, παρόλα αυτά χρειάστηκε μια φάση στο τέλος για να πάρει την νίκη και κατ’ επέκταση, το προβάδισμα εν όψει της σημερινής ρεβάνς. Έχει την ποιότητα και την εμπειρία με το μέρος της, φυσιολογικά δίνεται ως το μεγάλο φαβορί για να παραμείνει στην μεγάλη κατηγορία.

«Πρέπει να προσεγγίσουμε το ματς με συγκέντρωση και προσοχή για να πάρουμε την νίκη, που θα μας εξασφαλίσει την παραμονή μας στην κατηγορία. Ελπίζω να εκμεταλλευτούμε την εμπειρία που έχουμε και να διαχειριστούμε καλά το παιχνίδι», τόνισε ο τεχνικός Αντόνε. Αμφίβολος ο Μπενζάρ, τραυματίας ο Ντρόλε.