6η αγωνιστική

*Γειτονικό ντέρμπι της Ανατολής.

*Η Στρασμπούργκ επικράτησε και στα τρία τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Μετς.

*2-3 Goals τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΜΕΤΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Λανς, για το πρωτάθλημα. Το μοναδικό τέρμα σημείωσε ο Ασόρο στο 37ο λεπτό.

Αήττητο σερί τεσσάρων αγώνων πρωταθλήματος για τη Μετς, στο οποίο και μετράει από δυο νίκες και ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι φιλοξενήθηκε από τη Λανς, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-1.

Δεν μπήκε καλά στον αγωνιστικό χώρο, είχε περισσότερο παθητικό ρόλο και γλίτωσε σε τρεις περιπτώσεις από το γκολ. Κόντρα στη ροή όμως κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, με τον Ασόρο να εκμεταλλεύεται τη σέντρα του Ουντό λίγο μετά το μισάωρο και με κεφαλιά να ανοίγει το σκορ. Συνέχισε να δέχεται πίεση στη συνέχεια, ωστόσο απέφυγε τα χειρότερα, με τον Ουκίντζα να δηλώνει “παρών” όποτε χρειαζόταν, χαρίζοντας το διπλό στην ομάδα του.

Έφτασε έτσι τους πέντε βαθμούς στα ισάριθμα πρώτα παιχνίδια, με το διπλό αυτό να είναι και το δεύτερο διαδοχικό της. Ισόπαλα και με το ίδιο σκορ (2-2) και τα δυο ματς μπροστά στο κοινό της, με Μαρσέιγ και Ρεμς, αντίστοιχα.

Κανονικά στην αποστολή ο Ζοέλ Ασόρο, παρότι αντιμετώπισε πρόβλημα στην προπόνηση της Παρασκευής, ενώ επιστρέφουν και οι Μπέντζαμιν Τετέ και Αμπού Λο, με τον δεύτερο να έχει εκτίσει τις τρεις αγωνιστικές της τιμωρίας του. Απουσιάζουν οι τραυματίες Μαξίμ Κολέν, Γιόσεφ Εντουκουιντί, Αμπλί Γιάλοου και Ισμαέλ Τραορέ.

Μετς Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 3.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 3.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Μονπελιέ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 0-2 (35′, 40′), για να ισοφαρίσει στην πορεία με τους Λεκόμτ (αυτ. 63′) και Μοτιμπά (69′).

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παρέμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Στρασμπούργκ, μετά και την ήττα με 2-0 από τη Νις. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά υποδέχθηκε τη Μονπελιέ, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2.

Κατώτερη των προσδοκιών η εμφάνιση που είχε στο πρώτο ημίχρονο, δεν κατάφερε να δείξει κάτι το ιδιαίτερο και σαν αποτέλεσμα βρέθηκε πίσω με 0-2, έχοντας σαφές πρόβλημα στο ανασταλτικό κομμάτι. Αρχικά με σουτ μέσα από την περιοχή και πέντε λεπτά μετά με αντεπίθεση των φιλοξενούμενων. Εμφανώς αλλαγμένη προς το καλύτερο μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια, δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες και σε μια από αυτές κατάφερε να μειώσει, με τη βοήθεια και της τύχης. Ανέβηκε ψυχολογικά και έξι λεπτά αργότερα “χτύπησε” και πάλι, φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Με το βαθμό που απέσπασε, έφτασε τους επτά συνολικά στις πέντε πρώτες στροφές (2-1-2). Ηττήθηκε και στις δυο εξόδους της, στις οποίες δεν κατάφερε ούτε και να σκοράρει, κόντρα σε Μονακό (3-0) και Νις (2-0). “Θέλουμε να ικανοποιήσουμε τους οπαδούς μας και ελπίζω ότι θα έχουμε την ευκαιρία να τους δώσουμε τη νίκη στο ντέρμπι. Θα πρέπει να παρουσιαστούμε καλύτεροι σε σχέση με τα τελευταία εκτός μας. Η Μετς είναι μια πολύ καλά οργανωμένη ομάδα, με αρκετή ποιότητα. Θα χρειαστεί να αμυνθούμε σωστά και να μη της δώσουμε χώρους”, δήλωσε ο Γάλλος τεχνικός.

Εκτός αποστολής για το σημερινό ντέρμπι τέθηκαν οι Κάρολ Φίλα και Ιμπραχίμ Σισοκό, καθώς αμφότεροι είναι τραυματίες.