* Η Νταουγκάβπιλς μετρά τρεις σερί νίκες επί της Μέττα, με συνολικό σκορ 9-2.

* Στον 1ο γύρο (03/04): Μέττα – Νταουγκάβπιλς 0-1

* Στο 2ο γύρο (16/05): Νταουγκάβπιλς – Μέττα 4-0

ΜΕΤΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Γελγκάβα. Ο Γκλάουντανς πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 62ο λεπτό.

Με επιστροφή στις ήττες συνδυάστηκε το ποδαρικό της Μέττα στον Ιούλιο, τη Δευτέρα γνώρισε την 5η στα 6 τελευταία παιχνίδια της για να διατηρηθεί στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη.

Φτωχό σε φάσεις το πρώτο 20λεπτο του αγώνα, η Γελγκάβα είχε γεμάτο δοκάρι σε απευθείας φάουλ στα μισά του ημιχρόνου και στο φινάλε του η Μέττα δεν πλήρωσε γκάφα στο build up της.

Δίχως συγκινήσεις και το ξεκίνημα της επανάληψης, η Γελγκάβα βρήκε το καθοριστικό γκολ σε μετάβαση μετά από κλέψιμο ψηλά. Στην πρώτη της καθαρή ευκαιρία σε ροή αγώνα.

Ακολούθως η Μέττα πήρε μέτρα στο γήπεδο, αλλά στις αντεπιθέσεις είχε προβλήματα, απειλήθηκε περισσότερο με δεύτερο γκολ (δοκάρι), παρά πλησίασε στην ισοφάριση.

ΜΕΤΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 5/7 τελευταία εντός έδρας πρωτάθλημα

ΝΤΑΟΥΓΚΑΒΠΙΛΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Τούκουμς. Στο 34’ αποβλήθηκε ο Μιχούμπι της Τούκουμς και στο 35’ με πέναλτι έκανε το 0-1 ο Μίνινς. Ο Ραστσέβσκις (52’) έκανε το 0-2 και ο Γουασόμ (62’) μείωσε για την Τούκουμς.

Με το δεξί μπήκε στον Ιούλιο η Νταουγκάβπιλς, την Τετάρτη έβγαλε το 4ο διπλό της στο πρωτάθλημα για να εδραιωθεί στην 4η θέση, αλλά στο -9 από την “ευρωπαϊκή” τριάδα.

Οι γηπεδούχοι ξόδεψαν μεγάλη ευκαιρία στο 5’, αλλά η Νταουγκάβπιλς ισορρόπησε και προειδοποίησε πριν κερδίσει πέναλτι & αποβολή σε κόρνερ. Ευστόχησε από τα 11 βήματα και είχε δοκάρι πριν την ανάπαυλα.

Παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα, παραχώρησε την επιθετική πρωτοβουλία στους γηπεδούχους, για να τους βρει ανοργάνωτους στο ξεκίνημα της επανάληψης (0-2). Με κεφαλιά σε κόρνερ μείωσε η Τούκουμς και είχε την στιγμή της για να επιστρέψει στο ματς.