*Πρώτος μεταξύ τους ημιτελικός για τα play off διεκδίκησης του τίτλου. Ακολουθεί επαναληπτικός στην έδρα της τωρινής φιλοξενούμενης. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας στο σκορ μετά και τα δύο παιχνίδια ακολουθεί παράταση και αν χρειαστούν και πέναλτι.

*Στην κανονική διάρκεια: Μέλμπουρν Βίκτορι – Γουέλινγκτον Φίνιξ 1-1, Γουέλινγκτον Φίνιξ – Μέλμπουρν Βίκτορι 1-1, Γουέλινγκτον Φίνιξ – Μέλμπουρν Βίκτορι 1-0

*7/9 G/G στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΜΕΛΜΠΟΥΡΝ ΒΙΚΤΟΡΙ

Προηγούμενο ματς: Η Μέλμπουρν Βίκτορι έφερε 1-1 εντός έδρας απέναντι στην Μέλμπουρν Σίτι, ισοφαρίζοντας με τον Βελουπιλάι στο 88’, έχοντας βρεθεί να χάνει από τέρμα του Σουπραγιέν στο 29’, παίζοντας και με παίκτη λιγότερο μετά το 37’.

Η Μέλμπουρν Βίκτορι έφτασε στα ημιτελικά των play off για την διεκδίκηση του τίτλου, με παλικαρίσια πρόκριση, αφού έφερε 1-1 στο μεγάλο ντέρμπι με την Μέλμπουρν Σίτι, περνώντας στα πέναλτι με 3-2! Όμως ο χαρακτηρισμός παλικαρίσια, συνάδει με το γεγονός πώς έπαιζε για περίπου 80 λεπτά (50 κανονικής διάρκειας και 30 παράτασης) με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής, καταφέρνοντας μάλιστα να ισοφαρίσει έτσι!

Όπως είναι λογικό, η ψυχολογία της ενόψει των δύο αγώνων με την Γουέλινγκτον Φίνιξ είναι σε υψηλό επίπεδο. Πάντως φέτος δεν έχει καταφέρει να κερδίσει την ομάδα από την Νέα Ζηλανδία, έχοντας δύο ισοπαλίες και μία ήττα. Αλλά απέδειξε και κόντρα στην συμπολίτισσα της, πώς ίσως και δύο ισοπαλίες να της φτάσουν για να περάσει σε διαδικασία πέναλτι!

Άλλωστε τώρα τελευταία δείχνει μία αδυναμία να κερδίσει, δεν έχει νίκη εδώ και τέσσερις αγώνες, αλλά με δύο ισοπαλίες, έχοντας φυσικά τις περισσότερες και στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, 12 σε 27 αγώνες, δύο στα τρία πιο πρόσφατα που έπαιξε στο γήπεδό της και δεν τα κέρδισε!

Μέλμπουρν Βίκτορι Στατιστικά

*8/14 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

*8/14 under 2,5 εντός έδρας

ΓΟΥΕΛΙΝΓΚΤΟΝ ΦΙΝΙΞ

Προηγούμενο ματς: Η Γουέλινγκτον Φίνιξ κέρδισε 3-0 εντός έδρας την Μακάρθουρ, με τον Μπαρμπαρούση στο 22’ να ανοίγει το σκορ, ενώ στο 29’ ο Πέιν έκανε το 2-0, πριν διαμορφώσει το τελικό σκορ με πέναλτι ο Ζαβάντια στο 90ο λεπτό.

H Γουέλινγκτον Φίνιξ τελείωσε με νίκη το πρωτάθλημα, επικρατώντας 3-0 εντός έδρας της Μακάρθουρ, αλλά δεν ήταν αρκετή για να της χαρίσει τον τίτλο της κανονικής περιόδου. Τελικά τερμάτισε στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, εξασφαλίζοντας μία εβδομάδα επιπλέον ξεκούρασης, καθώς πέρασε απευθείας στα ημιτελικά των play off για την διεκδίκηση του τίτλου.

Απόψε ξεκινάει την προσπάθεια της για να πάρει το πρωτάθλημα, στην παρθενική σεζόν του νεαρού Τζιανκάρλο Ιταλιάνο στον πάγκο της, ο οποίος κάνει ονειρική χρονιά ντεμπούτου!

Μακριά από την έδρα της έχανε δύσκολα φέτος, παρόλο που ταξιδεύει μεγάλες αποστάσεις, αφού έδρα της είναι στη Ν. Ζηλανδία, αλλά έφερνε αρκετές ισοπαλίες. Μία εξ αυτών στο γήπεδο που θα παίξει και σήμερα.

Ο Ιταλιάνο δεν έχει κανένα πρόβλημα απουσιών, ενώ ξεκαθάρισε πώς παρόλο που για τους περισσότερους είναι ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι, ο ίδιος προσπαθεί να το αντιμετωπίσει σαν έναν αγώνα όπως όλοι οι άλλοι.