*Διεθνής φιλική αναμέτρηση, θα διεξαχθεί στην Ποντγκόριτσα.

*Πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων μετά το 2009.

Δείτε τα προγνωστικα για στοιχημα την Κυριακή (09/06)

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας φιλική ήττα 2-0 κόντρα στο Βέλγιο. Στο 44’ το 1-0, το 2-0 ήρθε στις καθυστερήσεις με πέναλτι.

Είχε πολύ δύσκολο έργο κόντρα στο Βέλγιο την Τετάρτη, δεν κατάφερε να πάρει κάτι θετικό. “Κομπάρσος” του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, το Βέλγιο έκανε ό,τι ήθελε, σκόραρε λίγο πριν την ανάπαυλα, δεν απειλήθηκε ποτέ. Στο δεύτερο μέρος οι αλλαγές απ’ τους δύο προπονητές επηρέασαν περισσότερο το Βέλγιο, το Μαυροβούνιο πήρε περισσότερη μπάλα, είχε καλές στιγμές, το 2-0 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις.

Επιστροφή στις ήττες μετά από δύο σερί φιλικές νίκες κόντρα σε Βόρεια Μακεδονία (1-0) και Λευκορωσία (0-2). Κατέγραψε θετικότατη πορεία στον 7ο όμιλο, το Μαυροβούνιο έφτασε να διεκδικεί την πρόκρισή του στα τελικά του Euro 2024. Ολοκληρώνοντας με απολογισμό 3-2-3 (διαφορά γκολ 9-11) τερμάτισε, τελικά, στην 3η θέση και το -3 από τη 2η Σερβία χάνοντας μία μεγάλη ευκαιρία.

Τον Μάρτιο έκανε ντεμπούτο στην άκρη του πάγκου ο Ρόμπερτ Προσινέτσκι, που πήρε σκυτάλη από τον Μίοντραγκ Ραντούλοβιτς.

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 4/6 Under 2.5 σ’ όλες τις διοργανώσεις.

*Έρχεται από 4/6 NG σ’ όλες τις διοργανώσεις.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΓΕΩΡΓΙΑ

Προηγούμενο ματς: Πρόκριση στο Euro έπειτα από διαδικασία των πέναλτι κόντρα στην Ελλάδα τον Μάρτιο. Στο 0-0 το 90λεπτο.

Ζει ιστορικές στιγμές, καθώς πήρε την πρώτη πρόκριση της ιστορίας της σε μεγάλη διοργάνωση. Τα κατάφερε χάρη στην πρόκριση της κόντρα στην Ελλάδα τον περασμένο Μάρτιο, σε ματς για γερά νεύρα, που ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις, κυρίως σε πνευματικό επίπεδο. Θεωρείται ήδη επιτυχημένη αυτή η φουρνιά παικτών, τους οποίους ο κόουτς Σανιόλ οδήγησε στην τελική φάση του Euro.

Ο Γάλλος προπονητής επέλεξε η ομάδα του να δώσει μόλις ένα φιλικό πριν την πρεμιέρα της στο Euro, το σημερινό κόντρα στο Μαυροβούνιο. Υπενθυμίζεται ότι συμμετέχει σε όμιλο με Τουρκία, Τσεχία και Πορτογαλία, κάνει πρεμιέρα κόντρα στην πρώτη την επόμενη εβδομάδα (18/06). Στην αποστολή οι δύο παίκτες του Παναιτωλικού, Ταμπίτζε και Σενγκέλια.