*Προκριματικά του Euro 2024 που θα διεξαχθεί στα γήπεδα της Γερμανίας. Πενήντα τρεις ομάδες χωρίστηκαν σε δέκα ομίλους, την πρόκριση θα πάρουν οι δύο πρώτες αυτών. Η Γερμανία προκρίθηκε αυτόματα στα τελικά ως οικοδέσποινα και η Ρωσία αποκλείστηκε λόγω των εχθροπραξιών με την Ουκρανία.

*Under 2,5 στα πέντε τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Το Μαυροβούνιο κράτησε το μηδέν στα δύο τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Προκριματικά Euro 2024

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλο (2-2 εκτός) με τη Λιθουανία. Ο Παουλάουσκας άνοιξε το σκορ στο 7′, απάντησαν οι φιλοξενούμενοι με Κρστόβιτς (78′) και Σάβιτς (89′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Τσέρνιχ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Βρέθηκε αγκαλιά με τους τρεις βαθμούς της νίκης χάρη στο γκολ του Σάβιτς, ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των 90′. Παρόλα αυτά το Μαυροβούνιο πλήρωσε την αμυντική αδράνειά του στις καθυστερήσεις, βλέποντας τον Τσέρνιχ να ισοφαρίζει για τη Λιθουανία με τρομερό σουτ εκτός μεγάλης περιοχής. Το τελικό αποτέλεσμα μπορεί να χαρακτηριστεί δίκαιο, αν κρίνουμε από την εμφάνιση και των δύο ομάδων στο Κάουνας.

Δεύτερη σερί ισοπαλία για το συγκρότημα του Ραντούλοβιτς που παραμένει δίχως νίκη σε τρεις αγωνιστικές. Πανηγύρισε τη μοναδική στην πρεμιέρα του 7ου ομίλου επί της Βουλγαρίας (1-0 εκτός) στις 24 Μαρτίου. Το Μαυροβούνιο αγνοεί τη νίκη σε επτά εντός έδρας αναμετρήσεις σε προκριματικά Euro (τρεις ισοπαλίες, τέσσερις ήττες): Δεν σκόραρε στις τέσσερις τελευταίες από αυτές. Από τον πάγκο αναμένεται να ξεκινήσει και πάλι ο νεοαποκτηθέντας ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού, Στέφαν Γιόβετιτς.

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 3,5 στα δύο στα δύο τελευταία παιχνίδια του.

*NG στα 4/6 τελευταία παιχνίδια του.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (1-0) από το Ιράν. Το γκολ πέτυχε ο Μοχέμπι στο 14′.

Φιλική ήττα από το Ιράν στο Πλόβντιβ γνώρισε μεσοβδόμαδα η Βουλγαρία που δεν είχε επίσημη αγωνιστική υποχρέωση για τον 7ο όμιλο των προκριματικών. Μετά από τέσσερις στροφές συγκέντρωσε μόλις δύο βαθμούς έχοντας διαφορά γκολ 2-6. Στις 20 Ιουνίου αναδείχθηκε ισόπαλη με τη Σερβία (1-1 εντός). Θα πρέπει να γυρίσουμε στις 16 Νοεμβρίου 2022 για να βρούμε την τελευταία νίκη που πανηγύρισε επί της Κύπρου (2-0 εκτός).

Στις οχτώ τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις σε προκριματικά Euro αγνοεί το “τρίποντο” (0-3-5). Ο προπονητής Κρστάγιτς αναμένεται να επιλέξει το 3-4-3 για την αποψινή αναμέτρηση, με τον νεοαποκτηθέντα ποδοσφαιριστή του ΠΑΟΚ Ντεσπόντοβ στο δεξί άκρο της επιθετικής τριπλέτας. O 26χρονος μετρά 40 συμμετοχές και δέκα γκολ με το εθνόσημο.