4η αγωνιστική

*Φάση των ομίλων για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2026 στη ζώνη της Αφρικής. Εννέα όμιλοι των έξι ομάδων, οι καλύτεροι πρώτοι του κάθε ομίλου θα πάρουν την πρόκριση για τα τελικά. Οι τέσσερις καλύτεροι δεύτεροι θα παίξουν στα πλέι οφ για ένα ακόμη εισιτήριο.

*No Goal και Under 2.5 και τα τέσσερα συνολικά παιχνίδια, φιλικά και επίσημα, ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα προγνωστικα για παμε στοιχημα την Κυριακή (09/06)

ΜΑΥΡΙΤΑΝΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 από το Σουδάν, για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Βρέθηκε πίσω στο 15ο λεπτό, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στο 29′ με το αυτογκόλ του Αμπέιντ.

Δεν έχει πανηγυρίσει ακόμη τη νίκη η Μαυριτανία, στα τρία πρώτα παιχνίδια της σε αυτά τα προκριματικά. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Αμίρ Αμπντού υποδέχθηκε το Σουδάν, κόντρα στο οποίο γνώρισε την ήττα με 0-2. Βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, ενώ παρότι προσπάθησε να διεκδικήσει κάτι στην πορεία, αποδείχθηκε αρκετά άστοχη στην τελική προσπάθεια.

Δεύτερη ήττα, μετά και από εκείνη στην πρεμιέρα κόντρα στη ΛΔ Κονγκό (2-0), ενώ ενδιάμεσα μοιράστηκε από ένα βαθμό με το Νότιο Σουδάν, μετά και το μεταξύ τους 0-0. Με μόλις ένα βαθμό, παραμένει ουραγός και σε αναζήτηση τόσο της πρώτης νίκης, όσο και του πρώτου γκολ.

Μαυριτανία Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια.

*Δεν σκόραρε στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια.

ΣΕΝΕΓΑΛΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη ΛΔ Κονγκό, για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Προηγήθηκε με τον Σαρ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, για να δεχθεί την ισοφάριση στο 85ο λεπτό.

Αήττητη πορεύεται σε αυτά τα προκριματικά η Σενεγάλη. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Αλιού Σισέ υποδέχθηκε τη ΛΔ Κονγκό, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Σε ένα αρκετά ανοιχτό παιχνίδι ανάμεσα τους, ευτύχησε να πάρει προβάδισμα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όμως στην πορεία είδε την αντίπαλο να ισορροπεί την κατάσταση και να φτάνει στην ισοφάριση με γκολ προς το φινάλε.

Δεύτερη ισοπαλία μετά και το 0-0 με το Τόνγκο, ενώ στην πρεμιέρα είχε επικρατήσει εύκολα με 4-0 του Νότιου Σουδάν. Έχοντας συγκεντρώσει πέντε βαθμούς μέχρι τώρα, είναι στη δεύτερη θέση και στο -2 από το Σουδάν.