*Νοκ άουτ πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ.

*Επαναληπτικός αγώνας, σε περίπτωση ισοπαλίας του συνολικού σκορ θα ακολουθήσει παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Αποτέλεσμα πρώτου αγώνα: Σαχτάρ Ντόνετσκ-Μαρσέιγ 2-2.

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΜΑΡΣΕΙΓ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Μπρεστ με σκορ 1-0, στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το γκολ που χώρισε τις δύο ομάδες σκόραρε ο Λις-Μέλου στο 88’.

Δεν έπεισε με την εμφάνισή της και γνώρισε ακόμα μία ήττα για τη Μαρσέιγ. Είχε μεν ευκαιρίες, απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όμως δεν μπόρεσε και πάλι να το εκμεταλλευτεί, καθώς ήταν αρκετά άστοχη στη τελική της προσπάθεια. Αμυντικά πιέστηκε, υποκύπτοντας εν τέλη στα τελευταία λεπτά, δεχόμενη το καθοριστικό γκολ.

Δεν βρίσκεται σε καθόλου καλή κατάσταση εδώ και αρκετό καιρό, μετράει εφτά σερί ματς χωρίς νίκη, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (0-5-2). Κάκιστη αμυντικά, δείχνει να μην μπορεί να βρει λύσεις στα προβλήματα αυτά, με αποτέλεσμα να δέχεται μονίμως γκολ. Επιθετικά συνηθίζει να βρίσκει λύσεις, σκοράρει στα περισσότερα παιχνίδια της, όμως όπως όλα δείχνουν αυτό δεν της είναι αρκετό ώστε να αποσπάσει περισσότερα επιθυμητά αποτελέσματα. Μετά και την ήττα από την Μπρεστ (1-0), ο Τζενάρο Γκατούσο αποτελεί παρελθόν από τον πάγκο της, με τον Ζιν-Λουίς Γκασέ να είναι ο διάδοχός τους με συμβόλαιο ως το τέλος της σεζόν. Χωρίς τους τραυματίες Βερετούτ, Μουρίγιο, Ρονζιέ, Ναντίρ και τον τιμωρημένο Μπαλέρδι η αποστολή της.

Μαρσέιγ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΣΑΧΤΑΡ ΝΤΟΝΕΤΣΚ

Προηγούμενο ματς: Τυπικά γηπεδούχος στην ισοπαλία εναντίον της Μαρσέιγ με σκορ 2-2, στα πλαίσια της φάσης των «32» του Γιουρόπα Λιγκ. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Ομπαμεγιάνγκ στο 64’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Ματβιένκο στο 68’. Το 1-2 πέτυχε ο Εντιαγέ στο 90’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Εγκουινάλντο στο 90+3’.

Την ισοπαλία στο τέλος κατάφερε να σώσει η Σαχτάρ Ντόνετσκ. Καλή εμφάνιση σε γενικές γραμμές, μπορεί να έμεινε δύο φορές πίσω στο σκορ, όμως εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε και κατάφερε να ισοφαρίσει ισάριθμες περιπτώσεις. Αμυντικά είχε κενά, τα οποία εκμεταλλεύτηκαν πλήρως οι φιλοξενούμενοι.

Χωρίς αγώνα μετά το πρώτο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων, πλήρως ξεκούραστη και συγκεντρωμένη, θέλει σήμερα να κάνει την «έκπληξη» αφήνοντας εκτός μια από τις δυνατές ομάδες της διοργάνωσης. Γνωρίζει πως θα είναι τρομερά δύσκολο το έργο της, καθώς η ατμόσφαιρα θα είναι «καυτή», δίνοντας ώθηση στους γηπεδούχους, οι οποίοι θα προσπαθήσουν να επιβάλλουν το ρυθμό τους από νωρίς. Βασικό της μέλημα είναι να μην δεχθεί γκολ στα πρώτα λεπτά, ψάχνοντας παράλληλα κενούς χώρους ώστε να απειλήσει με αξιώσεις την αντίπαλη εστία. Μπορεί να μην έχει πλήρη αγωνιστικό ρυθμό, αφού το πρωτάθλημά της δεν είναι υπό εξέλιξη, παρ’ όλα αυτά δεν φάνηκε ιδιαίτερα στην αναμέτρηση της προηγούμενης Πέμπτης. Εκτός αποστολής οι τραυματίες Μαρλόν Γκόμες και Πουζάνκοβ.