*Αγώνας ρεβάνς για την προημιτελική φάση στο Γιουρόπα Λιγκ. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Στο πρώτο παιχνίδι: Μπενφίκα – Μαρσέιγ 2-1

*Η ομάδα που θα προκριθεί στα ημιτελικά, θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Λίβερπουλ – Αταλάντα.

*Οι δυο ομάδες είχαν αναμετρηθεί για τη φάση των “16” του Γιουρόπα Λιγκ της σεζόν 2009-10, με τη Μπενφίκα να παίρνει την πρόκριση με συνολικό σκορ 3-2 (1-1 εντός, 1-2 εκτός).

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΜΑΡΣΕΙΓ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τη Μπενφίκα, για το Γιουρόπα Λιγκ. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 (16′, 52′), για να μειώσει με τον Ομπαμεγιάνγκ στο 67ο λεπτό.

Σε πολύ κακή αγωνιστική κατάσταση βρίσκεται το τελευταίο διάστημα η Μαρσέιγ, ερχόμενη από πέντε σερί ήττες σε όλες τις διοργανώσεις. Στο τελευταίο παιχνίδι της, την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Ζαν-Λουίς Γκασέ έφυγε με άδεια χέρια από την Πορτογαλία, μετά και το τελικό 2-1 από τη Μπενφίκα, στο πρώτο μεταξύ τους.

Προβλημάτισε αρκετά με την εικόνα της στο πρώτο ημίχρονο. Βρέθηκε πίσω από νωρίς και δεν έδειξε ικανή να απειλήσει την αντίπαλη εστία. Αντιθέτως, ήταν τυχερή που δεν δέχθηκε περισσότερα τέρματα μέχρι και την ανάπαυλα, κάτι που εν τέλει έγινε πράξη με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, με το έργο της να γίνεται πιο εύκολο. Έδειξαν χαλαρότητα οι Πορτογάλοι και βρήκε χώρους στην πορεία η Μαρσέιγ και κατάφερε να μπει στο παιχνίδι. Προσπάθησε για το κάτι παραπάνω στα επόμενα λεπτά και είχε μια καλή στιγμή να ισοφαρίσει στο 73′.

Έφτασε έτσι τα τέσσερα διαδοχικά εκτός έδρας ματς στην Ευρώπη, χωρίς διπλό, έχοντας μόλις ένα στα επτά φετινά αντίστοιχα παιχνίδια, αυτό κόντρα στην ΑΕΚ (0-2), στις αρχές του Νοέμβρη. Παραμένει ωστόσο στο κόλπο της πρόκρισης, οπότε και ψάχνει τη νίκη απόψε, με διαφορά δυο τερμάτων ωστόσο.

“Θέλουμε να παίξουμε στα ημιτελικά. Ξέρουμε ότι είναι ένα πολύ σημαντικό παιχνίδια για εμάς, από τη στιγμή που δεν τα πηγαίνουμε καλά στο πρωτάθλημα. Θέλουμε να δώσουμε ελπίδα και ευχαρίστηση στον κόσμο μας, γιατί το αξίζει. Μπορούμε να τα καταφέρουμε στην έδρας μας”, δήλωσε ο αμυντικός Μπαλέρντι.

Δεν είχε υποχρεώσεις για το πρωτάθλημα Γαλλίας, το περασμένο Σαββατοκύριακο, με την ομοσπονδία να αναβάλλει το εντός με τη Νις για την 29η αγωνιστική, το οποίο είναι προγραμματισμένο για τις 24 του μηνός. Την ερχόμενη Κυριακή (21/04), θα παίξει στην έδρα της Τουλούζ, τη στιγμή που είναι στο -4 από την εξάδα και τις ευρωπαϊκές θέσεις.

Επέστρεψε χθες στις προπονήσεις ο Ζόναταν Κλος, ωστόσο δεν θα αγωνιστεί απόψε, με τον κόουτς Γκασέ να μην θέλει να ρισκάρει μαζί του. Εκτός δράσης για τις επόμενες 2-3 εβδομάδες θα παραμείνει ο Κουεντίν Μερλέν, που τραυματίστηκε στο ματς της Πορτογαλίας.

Μαρσέιγ Στατιστικά

*Over 2.5 τα 7/10 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

*Επικράτησε στα 4/5 τελευταία εντός κόντρα σε Πορτογάλους, έχοντας και μια ήττα 1-2 από τη Μπενφίκα τη σεζόν 2009/10.

Παίξε Νόμιμα στην Bwin (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΜΠΕΝΦΙΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-0 επί της Μορεϊρένσε, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο 18ο λεπτό με τον Κοκτσού και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Αραούχο διπλασίασε τα τέρματα της. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 78′ ο Ρολχέισερ.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Μπενφίκα στις εντός συνόρων υποχρεώσεις της, μετά και την ήττα 2-1 στο ντέρμπι με τη Σπόρτινγκ. Την περασμένη Κυριακή, η ομάδα του Ρότζερ Σμιντ υποδέχθηκε τη Μορεϊρένσε, της οποίας και επικράτησε με 3-0, στα πλαίσια του πρωταθλήματος.

Έπαιξε με αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα, με αρκετούς βασικούς να μένουν μάλιστα και εκτός αποστολής, αλλά δεν έδειξε να επηρεάζεται. Μπήκε αρκετά δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και πήρε σχετικά από νωρίς το προβάδισμα, ενώ λίγο αργότερα είχε και δοκάρι. Συνέχεια να πιέζει και στο φινάλε του ημιχρόνου διπλασίασε τα τέρματα της. Κατέβασε ταχύτητα μετά την ανάπαυλα, χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα από την αντίπαλο της. Προς το φινάλε ωστόσο βρήκε και τρίτο τέρμα, για το τελικό αποτέλεσμα.

Διατηρείται έτσι μόνη δεύτερη στην κατάταξη, στο -7 από την κορυφή και τη Σπόρτινγκ, αλλά και στο +11 από την Πόρτο. Συνεχίζει έτσι να έχει ελπίδες για την κατάκτηση του τίτλου, με πέντε στροφές να απομένουν, όμως ξέρει ότι δεν είναι στο χέρι της.

Για την ώρα πάντως, ταξίδεψε στη Μασσαλία με μοναδικό στόχο την υπεράσπιση του υπέρ της 2-1 από το εντός πρώτο παιχνίδι, όμως αυτό δεν σημαίνει ότι θα περιμένει την αντίπαλο της. Εξάλλου, η κατάκτηση του τροπαίου αποτελεί στόχο των “αετών”.

“Σκέφτομαι μόνο ότι είναι καλύτερο για τη Μπενφίκα, που είναι να βρεθεί στα ημιτελικά. Είναι σημαντικό ότι έχουμε φτάσει μέχρι εδώ, όμως αν πάμε στα ημιτελικά θα είμαστε ένα βήμα από τον τελικό, που είναι όνειρο για εμάς. Δείξαμε ότι έχουμε την ποιότητα για να είμαστε εκεί”, δήλωσε ο Γερμανός τεχνικός.

Χτύπησε στο ματς πρωταθλήματος ο αμυντικός Τομάς Αραούχο και τέθηκε εκτός μάχης για το αποψινό παιχνίδι. Στην αποστολή για τη Γαλλία βρίσκονται και οι δυο νεαροί αμυντικοί Ντιόγκο Σπένσερ και Αντριάν Μπαϊράμι.

Μπενφίκα Στατιστικά

*Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 3/4 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της.

*Αγνοεί το διπλό στις πέντε τελευταίες επισκέψεις της στη Γαλλία (0-3-2), με την πιο πρόσφατη νίκη να είναι το Μάρτιο του 2013 κόντρα στη Μπορντό (2-3).