*39η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Κρόουλι-Μάνσφιλντ 3-2

*Η Μάνσφιλντ είναι αήττητη στους έξι τελευταίους εντός έδρας αγώνες της με την Κρόουλι, με τέσσερις νίκες.

ΜΑΝΣΦΙΛΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Μάνσφιλντ έφερε 0-0 εντός έδρας απέναντι στην Σάτον, σε ένα κακό παιχνίδι με πολύ λίγες ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες.

Η Μάνσφιλντ αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 εντός έδρας κόντρα στην Σάτον, σε έναν αγώνα που έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό, τουλάχιστον στο επιθετικό κομμάτι. Αυτή ήταν η τρίτη της σερί ισοπαλία, τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι που δεν κερδίζει, ενώ ειδικά στο γήπεδό της έχει δύο σερί «λευκές» ισοπαλίες (0-0) και δεν έχει νίκη στα τρία τελευταία παιχνίδια της.

Βρέθηκε εκτός πρώτης επτάδας και θέσεων που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά πλέον είναι στο -3 από την έβδομη και τελευταία που οδηγεί σε αυτά, ενώ παραμένει στο -9 από την πρώτη τριάδα και τις θέσεις που εξασφαλίζουν απευθείας άνοδο.

Συνεχίζουν να απουσιάζουν οι μέσοι Χάρτιγκαν, Ο’ Τουλ και ο επιθετικός Σουάν που θα μείνουν εκτός για το υπόλοιπο της σεζόν. Επίσης λείπουν οι τραυματίες Ριντ (ΜΕ), ΜακΛάφλιν (ΑΜ), Τζόνσον (ΑΜ), ενώ έπαθε διάσειση και θα απουσιάσει και ο αμυντικός Χαρμπότλ και αμφίβολη είναι η συμμετοχή του μέσου Μάρις που έχει κάποιες ενοχλήσεις. Αλλά επιστρέφει από τιμωρία ο μέσος Κουίν.

Μάνσφιλντ Στατιστικά

*Εχει τέσσερα σερί under 2,5

*Εχει 15/21 G/G εντός έδρας, 12/18 στο πρωτάθλημα

*Εχει 12/21 over 2,5 εντός έδρας, 10/18 στο πρωτάθλημα

*Οι 12 από τους 18 αγώνες της εντός έδρας στο πρωτάθλημα έχουν λήξει Χ στο ημίχρονο

ΚΡΟΟΥΛΙ

Προηγούμενο ματς: Η Κρόουλι έφερε 1-1 εντός έδρας με την Γκρίμσμπι, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει με πέναλτι του Τέλφορντ στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης, έχοντας βρεθεί να χάνει από τέρμα του Κλίφτον στο 42’.

Η Κρόουλι αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εντός έδρας κόντρα στην Γκρίμσμπι, αποφεύγοντας την ήττα στα τελευταία λεπτά. Αυτό ήταν το πέμπτο σερί παιχνίδι που δεν χάνει, με τρεις νίκες σε αυτό το διάστημα, έχοντας πετύχει και την πρώτη και μοναδική νίκη της εκτός έδρας στο πιο πρόσφατο παιχνίδι που έπαιξε μακριά από το γήπεδό της.

Ακόμη βέβαια είναι στην 22η θέση του βαθμολογικού πίνακα, τελευταία παραμονής, αλλά πλέον σε μικρή απόσταση ασφαλείας, στο +5 για την ακρίβεια, από την ομάδα πίσω της, εντός ζώνης υποβιβασμού, την Χάρτλπουλ.

Εκτός του μακροχρόνια τραυματία αμυντικού Ομόλε, χτύπησε και έχασε τα προηγούμενα παιχνίδια ο μέσος Τζενκς με τη συμμετοχή του και απόψε αμφίβολη. Αλλά το σημαντικότερο είναι πώς πρόσφατα τραυματίστηκαν ο αμυντικός Φραντσιλέτ και ο μέσος Ματς, με αμφότερους να μην αναμένεται να αγωνιστούν ξανά φέτος.