*3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

*Από κάθε όμιλο προκρίνεται απευθείας στο Παγκόσμιο Κύπελλο η πρώτη, ενώ οι τέσσερις καλύτερες δεύτερες θα παίξουν play off μεταξύ τους για να βγει μία ομάδα που θα διεκδικήσει ένα ακόμη εισιτήριο απέναντι σε εθνική άλλης ηπείρου.

*5/9 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΜΑΛΙ

Προηγούμενο ματς: To Μάλι κέρδισε 2-0 εντός έδρας την Νιγηρία, με σκόρερς τους Τουρέ (18’), Ντούμπια (87’).

Το Μάλι κέρδισε στο πιο πρόσφατο φιλικό του με 2-0 εντός έδρας την Νιγηρία, αποδεικνύοντας και πάλι πώς είναι από τις ανερχόμενες δυνάμεις της “μαύρης ηπείρου”.

Ακόμη βέβαια δεν έχει δώσει ποτέ παρών σε τελική φάση παγκοσμίου κυπέλλου.

Η πορεία του στον όμιλο είναι αρκετά καλή, αφού πήρε τέσσερις βαθμούς στις δύο πρώτες αγωνιστικές.

Έχει 10 νίκες στα 14 τελευταία παιχνίδια του, όπου έχασε μόνο στην παράταση από την Σενεγάλη στο κύπελλο εθνών, εκεί που αποκλείστηκε στα προημτελικά με την συγκεκριμένη ήττα, η οποία ήρθε στην παράταση.

Ειδικά στην έδρα του, έχει να ηττηθεί από τον Μάρτιο του 2022 σε επίσημο παιχνίδι, όταν είχε χάσει από την Τυνησία.

Μάλι Στατιστικά

*Τέσσερις σερί αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της, 6/7 στα πιο πρόσφατα.

*6/7 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

ΓΚΑΝΑ

Προηγούμενο ματς: Η Γκάνα έφερε 2-2 εκτός έδρας με την Ουγκάντα, αν και προηγήθηκε δύο φορές, με τους Οπόκου (7’), Τζόρνταν Αγιού (28’ πεν.). Όμως ισοφαρίστηκε από πέναλτι του Μουκουάλα στο 23’ και από τέρμα του Σαμπάν στο 82ο λεπτό.

Η Γκάνα τα πήγε σχετικά καλά στο προηγούμενο Παγκόσμιο κύπελλο, αλλά δεν ήταν τόσο καλή στο πρωτάθλημα εθνών της Αφρικής, όπου δεν πέρασε καν από τη φάση των ομίλων!

Στα τελευταία της φιλικά δεν βρήκε κάποια νίκη, έφερε 2-2 εκτός έδρας με την Ουγκάντα, τέταρτη ισοπαλία στα εφτά τελευταία παιχνίδια που δεν κερδίζει.

Ακόμη ψάχνει και νίκη μετά την επιστροφή στην τεχνική ηγεσία του Ότο, με τον οποίο τα πήγε περίφημα στο παγκόσμιο κύπελλο. Και βρίσκεται σε πορεία ανανέωσης, αφού δεν έχουν κληθεί κάποια από τα μεγάλα ονομάτα της χώρας.