*6η αγωνιστική

*3/3 νίκες για την Μακάρθουρ στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια σε αυτή την έδρα.

ΜΑΚΑΡΘΟΥΡ

Προηγούμενο ματς: Η Μακάρθουρ κέρδισε την Σαν Γιουνάιτεντ με 4-0 εντός έδρας, με τέσσερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο από τους Ντε Σίλβα (46’), Χόλμαν (57’), Ούσκοκ (63’), Σκοτάδις (90’).

Η Μακάρθουρ κέρδισε 4-0 εντός έδρας την Σαν Γιουνάιτεντ από την Μιανμάρ, παραμένοντας στην κορυφή του ομίλου της στο Asian Cup, αλλά χρειάζεται μία νίκη ακόμη για να περάσει στην επόμενη φάση του θεσμού.

Στο πρωτάθλημα είναι μία από τις ομάδες που είναι αήττητες ως τώρα, αλλά με περισσότερες ισοπαλίες από νίκες. Αυτό σημαίνει πως ακόμη και με νίκη σήμερα, δεν μπορεί να ανέβει στην πρώτη θέση, αλλά θα κερδίσει αρκετές από την έκτη στην οποία είναι τώρα.

Μακάρθουρ Στατιστικά

*3/3 under 2,5 εντός έδρας στο πρωτάθλημα.

*4/5 G/G στο πρωτάθλημα, 2/3 εντός έδρας.

ΑΔΕΛΑΪΔΑ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Αδελαϊδα Γιουνάιτεντ κέρδισε 1-3 εκτός έδρας την Γουέστερν Γιουνάιτεντ, ανοίγοντας το σκορ με τέρμα του Χαλοράν στο 30’. Και παρόλο που ισοφαρίστηκε από τον Γουέιλς στο 53’, αντέδρασε γρήγορα και προηγήθηκε εκ νέου με τον Πόποβιτς στο 56’, ενώ πέτυχε τρίτο τέρμα με τον Γιοβάνοβιτς στο 63ο λεπτό.

Η Αδελαϊδα Γιουνάιτεντ ξεπέρασε με τον καλύτερο τρόπο την “βαριά” και μοναδική ήττα της στη σεζόν, από το Σίδνεϊ με 1-5 εντός έδρας, κερδίζοντας την Γουέστερν Γιουνάιτεντ με 1-3 εκτός έδρας.

Παραμένει αήττητη μακριά από το γήπεδό της, αν και η τελευταία ήταν η πρώτη της φετινή νίκη εκτός στο πρωτάθλημα.

Και είναι πάντα ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα, με την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας, έχοντας την ευκαιρία να πλησιάσει πάλι στην κορυφή, αν κερδίσει το σημερινό παιχνίδι. Παρόλο που έχει χάσει στο πρωτάθλημα, είναι ένα βαθμό πάνω από την αήττητη αντίπαλο της.

Ο τεχνικός της, Καρλ Βιρτ, ζήτησε από τους παίκτες του να παίξουν σε υψηλό ρυθμό, ώστε να εκμεταλλευτούν οποιαδήποτε κούραση της αντιπάλου της από το μεσοβδόμαδο παιχνίδι.