*Η αναμέτρηση διεξάγεται σε ουδέτερη έδρα στη Βουδαπέστη, εξαιτίας της εμπόλεμης κατάστασης που επικρατεί στο Ισραήλ.

*Στον πρώτο γύρο: Ρεν – Μακάμπι Χάιφα 3-0

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΜΑΚΑΜΠΙ ΧΑΪΦΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Χάποελ Πέταχ Τίκβα, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Χαγκάγκ (18′) και Σερί (43′), δεχόμενη τη μείωση στο 49ο λεπτό.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Μακάμπι Χάιφα, μετά από δυο παιχνίδια στα οποία και είχε από μια ισοπαλία και ήττα. Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Μεσέι Ντέγκο υποδέχθηκε τη Χάποελ Πέταχ Τίκβα, για το πρωτάθλημα, της οποίας και επικράτησε με 2-1. Με διαφορά ανώτερη στον πρώτο ημίχρονο, ευτύχησε να πάρει προβάδισμα δυο τερμάτων μέχρι την ανάπαυλα. Στην πορεία κατέβασε ταχύτητα και παρότι δέχθηκε τη μείωση από νωρίς, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα στα επόμενα λεπτά.

Είναι έτσι στους εννέα βαθμούς στις τέσσερις πρώτες στροφές του πρωταθλήματος (3-0-1). Εκτός συνόρων τώρα, παραμένει χωρίς νίκη στον όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ (0-1-2), έχοντας όμως και ματς λιγότερο, αυτό κόντρα στη Βιγιαρεάλ, το οποίο θα δώσει την επόμενη εβδομάδα (06/12). Ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της στο εκτός έδρας με τον Παναθηναϊκό (14/12).

Στο επίκεντρο της κριτικής βρίσκονται οι ποδοσφαιριστές Σούντγκρεν, Πιερό, Κορνό, Σεκ και Τσέρι, καθώς κόντρα στη Χάποελ Πέταχ Τίκβα δεν κράτησαν το πανό, στο οποίο οι Ισραηλινοί ζητούν να απελευθερωθούν οι όμηροι από τη Χαμάς. Η διοίκηση της ομάδος θέλοντας να τους προστατεύσει, τόνισε ότι δεν κατάλαβαν τι έγραφε το πανό, το οποίο ήταν στα αγγλικά και δεν το κράτησαν, για να μην έχουν προβλήματα.

Μακάμπι Χάιφα Στατιστικά

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της, ως γηπεδούχος.

ΡΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-1 επί της Ρεμς, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο τέταρτο λεπτό με τον Γκουιρί και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο φινάλε του ημιχρόνου, στην πορεία βρήκε ακόμη δυο φορές δίχτυα με τους Μπουριγκό (46′) και Τεατέ (66′).

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Ρενς, μετά και την ήττα με 0-1 από τη Λυών. Την περασμένη Κυριακή, στο ντεμπούτο του Ζουλιέν Στεφάν υποδέχθηκε τη Ρεμς, της οποίας και επικράτησε με 3-1, για το πρωτάθλημα. Ανώτερη σε γενικές γραμμές στον αγωνιστικό χώρο, πήρε με το “καλημέρα” το προβάδισμα, έδειχνε να ελέγχει το ματς, όμως μια στιγμή αδράνειας στο φινάλε του ημιχρόνου, έφερε την ισοφάριση. Πιο αποφασιστική στην πορεία, δεν άφησε κανένα περιθώρια στην αντίπαλο της και έφτασε στην επιτυχία.

Σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για να ανέβει στην κατάταξη, φτάνοντας μέχρι τώρα τους 15 βαθμούς, όσους έχει και η Ναντ. Σε ότι αφορά τώρα το Γιουρόπα Λιγκ, είναι πρωτοπόρος στον όμιλο της, με 3/4 νίκες. Έχει εξασφαλίσει ήδη την πρόκριση στο Κόνφερενς Λιγκ στη χειρότερη των περιστάσεων, ενώ χρειάζεται μόλις ένα για να συνεχίσει στο Γιουρόπα Λιγκ. Ολοκληρώνει εντός έδρας με τη Βιγιαρεάλ (14/12).

Μοναδικός απόντας από την αποψινή αναμέτρηση στη ουδέτερη Βουδαπέστη, είναι ο Μπελοσιάν, ο οποίος αποβλήθηκε στο προηγούμενο παιχνίδι, κόντρα στον Παναθηναϊκό.