4η αγωνιστική

*Φάση των ομίλων για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2026 στη ζώνη της Αφρικής. Εννέα όμιλοι των έξι ομάδων, οι καλύτεροι πρώτοι του κάθε ομίλου θα πάρουν την πρόκριση για τα τελικά. Οι τέσσερις καλύτεροι δεύτεροι θα παίξουν στα πλέι οφ για ένα ακόμη εισιτήριο.

*Η αναμέτρηση διεξάγεται στο ουδέτερο Γιοχάνεσμπουργκ της Νοτίου Αφρικής.

*Αυτή είναι η πρώτη φορά που οι δυο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες.

ΜΑΔΑΓΑΣΚΑΡΗ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 2-1 κόντρα στις Κομόρες, για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τον Ραβελοσόν (1′, 66′), δεχόμενη απλά τη μείωση στις καθυστερήσεις.

Από τη δεύτερη νίκη της στα προκριματικά προέρχεται η Μαδαγασκάρη. Για την ακρίβεια, την περασμένη Παρασκευή, η ομάδα του Ρομουάλντ Ρακοτοντράμπε υποδέχθηκε τις Κομόρες, σε ουδέτερη έδρα στο Γιοχάνεσμπουργκ, των οποίων και επικράτησε με 2-1. Σε ένα παιχνίδι με ευκαιρίες εκατέρωθεν, αποδείχθηκε πιο εύστοχη στην τελική προσπάθεια, έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον μέσο της Οσέρ, Ραβελοσόν, που σημείωσε και τα δυο τέρματα της.

Είχε προηγηθεί η νίκη 0-3 επί του Τσαντ, βγάζοντας αντίδραση μετά και την ήττα στην πρεμιέρα από τη Γκάνα με 1-0. Βρίσκεται έτσι σε τριπλή ισοβαθμία με Γκάνα και Κομόρες, στην κορυφή του ομίλου.

Μαδαγασκάρη Στατιστικά

*No Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια.

*2-3 Goals τα 5/7 τελευταία παιχνίδια.

ΜΑΛΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από τη Γκάνα, για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Παρότι προηγήθηκε με τον Ντουμπιά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, στην πορεία δέχθηκε την ανατροπή (58′, 90’+4).

Την πρώτη του ήττα σε αυτά τα προκριματικά υπέστη το Μάλι. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Ερίκ Τσελέ υποδέχθηκε τη Γκάνα, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-2. Αρκετά ισορροπημένο σε όλους τους τομείς το παιχνίδι, με την ίδια να μην είναι ικανή να κρατήσει το προβάδισμα που πήρε στο φινάλε του ημιχρόνου και αφού δέχθηκε την ισοφάριση με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, ήρθε η ψυχρολουσία στο φινάλε του ματς.

Είχε μπει με το δεξί στον όμιλο, επικρατώντας με 3-1 του Τσαντ, για να ακολουθήσει η ισοπαλία 1-1 με την Κεντρική Αφρική. Με τέσσερις βαθμούς λοιπόν, είναι στο -2 από την κορυφή και τη σημερινή αντίπαλο.