*Νοκ-άουτ αναμέτρηση για τη φάση των “16” του Κυπέλλου Γαλλίας. Σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθούν απευθείας πέναλτι.

*No Goal και Under 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στο πρωτάθλημα: Λυών – Λιλ 0-2

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΛΥΩΝ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Μαρσέιγ, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Λακαζέτ στο 37ο λεπτό.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Λυών, μετά και την ήττα με 2-3 από τη Ρεν. Την περασμένη Κυριακή, η ομάδα του Πιέρ Σατζ υποδέχθηκε τη Μαρσέιγ, στο μεταξύ τους ντέρμπι πρωταθλήματος, της οποίας και επικράτησε με 1-0.

Δεν είχε την κατοχή με το μέρος της και περίμενε την περισσότερη ώρα την αντίπαλο της στον αγωνιστικό χώρο. Προσπαθούσε κυρίως να εκμεταλλευτεί τους χώρους και να “χτυπήσει” μέσω αντεπιθέσεων και κάπως έτσι πήρε και το προβάδισμα στο σκορ, λίγο πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Δέχθηκε πίεση με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, αλλά δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και κράτησε μέχρι τέλους το θετικό αποτέλεσμα.

Πρώτο τρίποντο μετά από δυο σερί ήττες, οπότε και για πρώτη φορά φέτος βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού, οπότε και προσπαθεί να απομακρυνθεί από αυτή και να αποφύγει πιθανούς μπελάδες. Επικράτησε στα 3/4 πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία είχε παράλληλα και μια ήττα.

Στο φετινό κύπελλο, ξεκίνησε από τη φάση των “64”, έχοντας αποκλείσει κατά σειρά τις Πονταρλιέ (0-3) και Μπερζεράκ (1-2), αμφότερες εκτός έδρας και χαμηλότερης κατηγορίας.

Λυών Στατιστικά

*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΙΛ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-0 επί της Κλερμόν, για το πρωτάθλημα. Τα τέρματα της σημείωσαν οι Ντέιβιντ (10′, 38′), Αντρέ (24′) και Ζέγκροβα (40′).

Από ένα αήττητο σερί πέντε αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις προέρχεται η Λιλ, με τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία σε αυτό. Την περασμένη Κυριακή, η ομάδα του Πάουλο Φονσέκα υποδέχθηκε την Κλερμόν, την οποία και συνέτριψε με 4-0 στα πλαίσια του πρωταθλήματος.

Μπήκε αρκετά ορεξάτη και δεν άφησε κανένα περιθώριο στην αντίπαλο της. Δείγμα της ανωτερότητας της, ευτύχησε να πάρει προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων πριν ακόμη ολοκληρωθεί το ημίχρονο. Στην πορεία έκανε περισσότερο διαχείριση του ματς και συντήρηση δυνάμεων αποφεύγοντας πιθανές απειλές από την ουραγό.

Πέμπτο σερί ματς στο οποίο διατηρεί ανέπαφη την εστία της. Μετά και από αυτή την εντυπωσιακή εμφάνιση, “έπιασε” τη Μονακό στη τέταρτη θέση, ενώ βρίσκεται και στο -1 από την τριάδα και τη Μπρεστ. Ηττήθηκε μια φορά στις 13 πιο πρόσφατες εξόδους της, στις οποίες είχε ακόμη τέσσερις νίκες και οκτώ ισοπαλίες.

Σε ότι αφορά το κύπελλο, μέχρι στιγμής έχει αφήσει εκτός συνέχειας τις Γκόλντεν Λάιον (12-0 εντός) και Ρασίνγκ (0-1 εκτός), αμφότερες ομάδες χαμηλότερων κατηγοριών.