23η αγωνιστική

*Ένα από τα ντέρμπι της Βρετάνης.

*Αήττητη η Ναντ στα δέκα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της με αντίπαλο τη Λοριάν, επικρατώντας στα 7/10.

*Στον πρώτο γύρο: Ναντ – Λοριάν 5-3

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΛΟΡΙΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-3 επί της Στρασμπούργκ, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων με τους Μπάμπα (2′, 45’+2) και Πονκό (49′), δεχόμενη απλά τη μείωση στο 51ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες στις καθυστερήσεις.

Αήττητη εδώ και τέσσερα παιχνίδια η Λοριάν, έχοντας τρεις νίκες και μια ισοπαλία σε αυτό το σερί που έχει φτιάξει. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ρεζίς Λε Μπρι φιλοξενήθηκε από τη Στρασμπούργκ, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 1-3.

Ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, παίρνοντας τα ηνία με το “καλημέρα”, ενώ στην πορεία προσπάθησε να διαχειριστεί το σκορ. Δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα ωστόσο και λίγο πριν την ανάπαυλα έκανε και το 0-2. Σκόραρε τρίτη φορά με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, εκμεταλλευόμενη λάθος των γηπεδούχων, ενώ παρότι δέχθηκε άμεση τη μείωση, στην πορεία άντεξε μέχρι τέλους.

Με τα δυο τέρματα που σημείωσε ο Μπάμπα, ισοφάρισε ένα ιστορικό ρεκόρ από το 1973, έχοντας βρει δίχτυα και στα τέσσερα πρώτα παιχνίδια της καριέρας του στην Α Γαλλίας. Ο προηγούμενος παίκτες που πέτυχε κάτι τέτοιο, ήταν ο Ισραηλινός Γκιόρα Σπίγκελ, με τη φανέλα της Στρασμπούργκ.

Τρίτη διαδοχική νίκη, μετά και από εκείνες που πανηγύρισε κόντρα σε Μετς (1-2 εκτός) και Ρεμς (2-0 εντός). Συνεχίζει έτσι την προσπάθεια για να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη. Πανηγύρισε μόλις μια νίκη στα έξι πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία είχε ακόμη δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες.

Λοριάν Στατιστικά

*Over 2.5 τα 8/9 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 από την Παρί Σεν Ζερμέν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με τη συμπλήρωση μιας ώρας, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα με πέναλτι στο 78ο λεπτό.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Ναντ, μετά και το διπλό που πανηγύρισε στην έδρα της Τουλούζ (1-2). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ζοσλέν Γκουρβενέκ υποδέχθηκε την Παρί Σεν Ζερμέν, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-2.

Όπως αναμενόταν είχε περισσότερο παθητικό ρόλο σε όλη τη διάρκεια και δεν κατάφερε να γίνει ιδιαίτερα απειλητική προς την αντίπαλη εστία. Ωστόσο, ήταν αρκετά διαβασμένη και έβαλε δύσκολα για αρκετή ώρα στην αντίπαλο της. Άντεξε για περίπου μια ώρα πριν βρεθεί πίσω στο σκορ, ενώ λίγο αργότερα έκανε πέναλτι, για το 0-2, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό. Στην καλύτερη στιγμή της, είχε δοκάρι με τον Τσιριβέγια, δέκα λεπτά πριν το φινάλε.

Έφτασε έτσι τις έξι ήττες στις οκτώ τελευταίες στροφές του πρωταθλήματος, οπότε και είναι σε τριπλή ισοβαθμία με τις Μονπελιέ και Λοριάν, κόντρα στις οποίες υστερεί και για την ώρα είναι στη 16η θέση. Πανηγύρισε μια νίκη στις έξι πιο πρόσφατες εξόδους της (1-1-4).

Επιστροφή στην αποστολή για τους Φλοράν Μολέ και Αλμπάν Λαφόντ, που απουσιάζαν από το τελευταίο.