*Φάση των «16» του FA Cup Αγγλίας.

*Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράσταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (ΠΡΕΜΙΕΡ ΛΙΓΚ)

Προηγούμενο ματς: Τυπικά φιλοξενούμενη στην λευκή ισοπαλία (0-0) με αντίπαλο τη Λίβερπουλ, στα πλαίσια του τελικού για το Λιγκ Καπ. Παρά τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησαν αμφότερες στην κανονική διάρκεια, καμία δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Στην παράταση οι τυπικά φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σκοράρουν, κατακτώντας το τρόπαιο.

Εξαιρετική εμφάνιση και κατάκτηση του πρώτου τίτλου την Αγγλία για τη Λίβερπουλ. Δημιουρική καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, απείλησε με πολλές από τις ευκαιρίες της την αντίπαλη εστία, όμως δεν μπόρεσε να διαπεράσει τον Πέτροβιτς στην κανονική διάρκεια. Στην παράταση συνέχισε να πιέζει και να χάνει ευκαιρίες, αλλά στα τελευταία λεπτά σε μια από τις πολλές εκτελέσεις κόρνερ του Τσιμίκα, ο αρχηγός της έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, φέρνοντας το τρόπαιο στο Μέρσεϊσαϊντ.

Με ψυχολογία στα ύψη έρχεται στο σημερινό παιχνίδι, ύστερα από την κατάκτηση του πρώτου τροπαίου της φετινής σεζόν. Είναι ανεβασμένη, σταθερή στο σκοράρισμα και δείχνει να μην πτοείται από το γεγονός ότι έχει πολλούς τραυματισμούς αυτή την περίοδο. Μπορεί αμυντικά να μην είναι ιδιαίτερα σταθερή, παρ’ όλα αυτά δεν φαίνεται να την έχει πτοήσει αυτό, αφού ξεπέρασε τα εμπόδιο των Μπέρνλι (3-1), Μπρέντφορντ (1-4) και Λούτον (4-1), στις τελευταίες τρεις αγωνιστικές του πρωταθλήματος. Θέλει φυσικά να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα, ώστε να πάρει το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση, ενώ μπορεί παράλληλα να εκμεταλλευτεί και τις αμυντικές αδυναμίες των φιλοξενούμενων.

Λίβερπουλ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ (ΤΣΑΜΠΙΟΝΣΙΠ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Μίλγουολ με σκορ 1-2, στα πλαίσια της 34ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Τανγκάνγκα στο 5’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Άνταμς στο 34’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Φλέμινγκ με πέναλτι στο 44’.

Καλή εμφάνιση, αλλά χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα για τη Σαουθάμπον. Μπήκε νωθρά και έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ, ενώ παρά το γεγονός ότι ισοφάρισε λίγο μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο να πάρουν ξανά κεφάλι στο σκορ. Στην επανάληψη πίεσε έντονα, όμως δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα, με το σκορ να μένει απαράλλακτο ως το τελευταίο σφύριγμα.

Αντίδραση θέλει να βγάλει ύστερα από τις διαδοχικές εντός έδρας ήττες στο πρωτάθλημα, εξαντλώντας όσες πιθανότητες έχει για πρόκριση. Δύσκολο το έργο της, αναμένεται να δεχθεί έντονη πίεση, καθώς η Λίβερπουλ και πιο δυνατό σύνολο διαθέτει, αλλά και προέρχεται από την κατάκτηση του Λιγκ Καπ. Δεν πείθει τελευταία με την εικόνα της, μετράει μόλις δύο νίκες στις πέντε πρόσφατες αγωνιστικές του πρωταθλήματος, με 10 γκολ υπέρ και 10 κατά. Μπορεί να εκμεταλλευτεί τους κενούς χώρους που συνηθίζουν να αφήνουν οι γηπεδούχοι, ώστε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα με μεγαλύτερη ευκολία, παρ’ όλα αυτά θα πρέπει να δείξει προσοχή στα δικά της αμυντικά καθήκοντα, αφού είναι τρομερά επιρρεπής.