* Goal/Goal τα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Λίβερπουλ στα 12 τελευταία εντός έδρας (9-3-0) απέναντι στη Λούτον.

* Στον 1ο γύρο (05/11): Λούτον – Λίβερπουλ 1-1

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη επί της Μπρέντφορντ. Οι Νούνιες (35’), ΜακΆλιστερ (55’), Σαλάχ (68’) έκαναν το 0-3, ο Τόνι (75’) μείωσε για την Μπρέντφορντ και ο Χάκπο (86’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Πιο εύκολα απ’ ότι αναμενόταν πέρασαν το Σάββατο από το Λονδίνο οι “κόκκινοι” για να διατηρηθούν στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ για σχεδόν δύο μήνες πλέον.

Μπήκαν ορεξάτοι στην έδρα της Μπρέντφορντ, με υψηλά επίπεδα έντασης, πάτησαν αρκετές φορές την αντίπαλη περιοχή, δημιούργησαν προϋποθέσεις. Το 0-1 όμως ήρθε σε αντεπίθεση από στατικό των γηπεδούχων, με τον κορυφαίο της Πρέμιερ Λιγκ για τον Ιανουάριο, Ζότα, να “σερβίρει” στο Νούνιες, πριν αποχωρήσουν αμφότεροι τραυματίες.

Τρεις αναγκαστικές αλλαγές μέχρι το ημίχρονο (+ Τζόουνς) έκανε ο Κλοπ, αλλά οι Χράφενμπεργκ, Χάκπο, Σαλάχ που ήρθαν από τον πάγκο κράτησαν ψηλά το τέμπο κι εκμεταλλεύτηκαν τα μεγάλα λάθη της αντίπαλης άμυνας. Με γκολ + ασίστ επέστρεψε μετά την πρωτοχρονιά ο Αιγύπτιος σούπερ σταρ, έδειξε πανέτοιμος να ηγηθεί εκ νέου της κούρσας τίτλου.

“Πάντα πρέπει να είμαστε ευέλικτοι. Δεν είναι πραγματικό πρόβλημα, όσο έχουμε αρκετούς παίκτες να χρησιμοποιήσουμε. Τους γνωρίζουμε και ξέρουμε τι μπορούν να κάνουν. Έχουμε προβλήματα, αλλά θα βρούμε τις λύσεις, όπως κάναμε και νωρίτερα στην σεζόν.” δήλωσε ο Κλοπ.

Μεγάλωσε το απουσιολόγιο του Γερμανού, ο Ζότα (φορ/εξτρέμ) θα λείψει για αρκετές εβδομάδες, δεν προλαβαίνει το σημερινό ο Τζόουνς (μέσος). Ο Νούνιες (φορ) θα είναι διαθέσιμος, αλλά κανείς εκ των ήδη τραυματιών δεν επιστρέφει.

Χάνει τρίτο σερί ο Άλισον (κίπερ), τρέχει να προλάβει τον κυριακάτικο τελικό του Λιγκ Καπ με την Τσέλσι ο Αλεξάντερ-Άρνολντ. Παραμένουν εκτός και οι Σζομποσζλάι (μέσος), Τιάγκο (μέσος), Μπαϊτσετιτς (μέσος), Ντόακ (εξτρέμ), Μάτιπ (στόπερ).

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 3.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Goal/Goal τα 5/6 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ Λιγκ

ΛΟΥΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-2) από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ο Χόιλουντ σκόραρε δις (1’ & 7’) και ο Μόρις (14’) μείωσε για τη Λούτον.

Back to back εντός έδρας ήττες γνώρισαν οι “χάτερς” και σε συνδυασμό των υπόλοιπων αποτελεσμάτων βρέθηκαν ξανά εντός επικίνδυνης ζώνης, στην ισοβαθμία.

Νωθρό το ξεκίνημά τους στον κυριακάτικο αγώνα με τη Γιουνάιτεντ, απίθανη η γκάφα του στόπερ Μπελ πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό, σέρβιρε ουσιαστικό το 0-1 στον Χόιλουντ. Σάστισαν από το γρήγορο γκολ, πιέστηκαν στα ακόλουθα λεπτά και σε δεύτερο χρόνο από κόρνερ ήρθε το γρήγορο 0-2.

Συνήλθαν γρήγορα, μείωσαν άμεσα με σύμμαχο την τύχη και πλησίασαν στην ισοφάριση, αλλά έλειψε η ποιοτική εκτέλεση σε αρκετές στιγμές πριν την ανάπαυλα. Στο δεύτερο μέρος η Γιουνάιτεντ ξόδεψε μισή ντουζίνα καθαρές ευκαιρίες χτυπώντας στις αντεπιθέσεις, αλλά δεν τιμωρήθηκε με την κεφαλιά του Μπάρκλεϊ στις καθυστερήσεις να βρίσκει στο δοκάρι. Για δεύτερο σερί αποτυχημένο αγώνα καταγράψει μεγαλύτερη κατοχή από τον αντίπαλο η Λούτον, επιβεβαιώνοντας ότι δεν της ταιριάζει το παιχνίδι πρωτοβουλίας.

Τραυματίστηκε στο ζέσταμα του κυριακάτικου αγώνα ο αρχισκόρερ Αντεμπάγιο (φορ) και θα χάσει και το σημερινό ταξίδι στο Λίβερπουλ. Μαζί με τον Μπράουν (μέσος) και τους μακροχρόνια πλέον απόντες Άντερσεν (στόπερ), Νακάμπα (μέσος), Λόκιερ (στόπερ).