*Διεθνής φιλική αναμέτρηση, που διεξάγεται στη Βουδαπέστη.

*Οι δυο ομάδες ήταν στον ίδιο όμιλο στα προκριματικά του Euro 2024, με το Ισραήλ να επικρατεί και στα δυο μεταξύ τους (1-2, 1-0).

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 6/7 συνολικά παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 0-4 από τη Ρωσία, σε φιλικό προετοιμασίας. Βρέθηκε πίσω με 0-2 μέχρι την ανάπαυλα (8′, 20′), για να δεχθεί ισάριθμα τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο (63′, 69′).

Δεν έχει επικρατήσει σε κάποιο από τα τρία τελευταία παιχνίδια που έχει δώσει η Λευκορωσία. Την περασμένη Παρασκευή, η ομάδα του Κάρλος Αλός αντιμετώπισε τη Ρωσία στο Μινσκ, κόντρα στην οποία γνώρισε βαριά ήττα με 0-4, σε φιλικό προετοιμασίας.

Κατώτερη των περιστάσεων η εμφάνιση που είχε στον αγωνιστικό χώρο. Βρέθηκε πολύ γρήγορα πίσω στο σκορ με 0-2 και παρότι είχε κάποιες καλές στιγμές, δεν κατάφερε να τις εκμεταλλευτεί σωστά και να πετύχει κάτι. Αντιθέτως, δέχθηκε ακόμη δυο τέρματα στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου και δεν απέφυγε τα χειρότερα.

Τρίτο σερί ματς που δεν κατάφερε να σκοράρει, έχοντας προηγηθεί τα δυο φιλικά του Μαρτίου με Μαυροβούνιο (0-2) και Μάλτα (0-0). Συνεχίζει την προετοιμασία της ενόψει του Nations League τον ερχόμενο Μάρτιο, όπου είναι στην τρίτη κατηγορία και σε όμιλο με Βόρεια Ιρλανδία, Βουλγαρία και Λουξεμβούργο.

Λευκορωσία Στατιστικά

*No Goal τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΙΣΡΑΗΛ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 3-0 από την Ουγγαρία, σε φιλικό προετοιμασίας. Βρέθηκε πίσω στο 11ο λεπτό, δέχθηκε δεύτερο τέρμα στο 19′ και τρία λεπτά αργότερα διαμορφώθηκε και το τελικό αποτέλεσμα.

Με το χειρότερο τρόπο πραγματοποίησε το ανεπίσημο ντεμπούτο του στον πάγκο του Ισραήλ, ο Ραν Μπεν Σιμόν. Το περασμένο Σάββατο, φιλοξενήθηκε από την Ουγγαρία, κόντρα στην οποία ηττήθηκε με 3-0, στο μεταξύ τους φιλικό προετοιμασίας.

Πραγματοποίησε κάκιστο ξεκίνημα και μέχρι τα μέσα του ημιχρόνου είχε δεχθεί ήδη τρία τέρματα. Προσπάθησε να αντιδράσει, κυρίως μετά την ανάπαυλα, και ήταν αρκετά πιο απαιτητική, όμως παρά τις όποιες προσπάθειες δημιούργησε δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Αυτή ήταν και η δεύτερη διαδοχική ήττα, μετά και το 1-4 από την Ισλανδία, για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων στα προκριματικά του Euro 2024. Από τη στιγμή που απέτυχε να προκριθεί στα τελικά, το Ισραήλ στρέφει την προσοχή του στο ερχόμενο Nations League, όπου βρίσκεται στην πρώτη κατηγορία και σε έναν όμιλο “φωτιά” με Βέλγιο, Γαλλία και Ιταλία.