25η αγωνιστική

*Μετρούν 6/10 αναμετρήσεις με “2-3 γκολ” τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί ισοπαλία στα πρόσφατα 6 παιχνίδια ανάμεσά τους σε όλες τις διοργανώσεις, ανεξαρτήτως έδρας.

*Α’ Γύρος: Άρσεναλ – Λέστερ 4-2

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΛΕΣΤΕΡ

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε την ήττα εκτός έδρας, με σκορ 3-0, από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 25’ ο Ράσφορντ σκόραρε για το 1-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 56’ ο ίδιος παίκτης, πέτυχε δεύτερο τέρμα για τους γηπεδούχους, ενώ στο 61’ ο Σάντσο σκόραρε για το 3-0 και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Λέστερ βρέθηκε σε ένα θετικό μομέντουμ το προηγούμενο διάστημα, όμως το σερί της σταμάτησε στο “Ολντ Τράφορντ” στην αναμέτρηση με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (3-0). Είχε φάσεις να προηγηθεί, ωστόσο, ο ντε Χέα ήταν σε καλή μέρα και δε νικήθηκε. Οι “Αλεπούδες” έχασαν έπειτα από τρεις διαδοχικές νίκες, σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, συνολικά τέσσερις αναμετρήσεις δίχως ήττα. Με τη συγκομιδή που είχε τελευταία αναθάρρησε και πήρε μια μικρή, αλλά διαφορά ασφαλείας για την ώρα από την επικίνδυνη ζώνη. Στο αγωνιστικές σκέλος, χτύπησε στο γόνατο ο Μάντισον και είναι αμφίβολος, ενώ είναι δεδομένα εκτός οι Τζόνι Έβανς και Μπέρτραντ.

Λέστερ Στατιστικά

*4/5 αναμετρήσεις είχαν over 2.5 γκολ

*3/5 ματς τελευταία έληξαν με goal/goal

*Δέχεται γκολ σε 5/10 ματς εντός έδρας

ΑΡΣΕΝΑΛ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 2-4 εκτός έδρας, της Άστον Βίλα, για το πρωτάθλημα. Στο 5’ ο Γουότκινς σκόραρε για το 1-0, στο 16’ ο Σάκα ισοφάρισε σε 1-1. Στο 31’ ο Κοουτίνιο το 2-1 του ημιχρόνου υπέρ των γηπεδούχων. Στο 61’ ο Ζιντσένκο ισοφάρισε εκ νέου σε 2-2, στο 90+3’ ο Μαρτίνες χρεώθηκε αυτογκόλ για το 2-3. Στο 90+8’ ο Μαρτινέλι σε κενή εστία διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Άρσεναλ αγχώθηκε στην έδρα της Άστον Βίλα (2-4) για το πρωτάθλημα, όμως έβγαλε αντίδραση επίδοξης πρωταθλήτρια και διατηρήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Ανέτρεψε το εις βάρος της 2-1 του πρώτου ημιχρόνου, με δύο γκολ στις καθυστερήσεις και τη… συμβολή του αντίπαλου κίπερ. Πρώτη νίκη έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές για τους “Κανονιέρηδες”, μεταξύ των οποίων ήταν δύο ήττες σε πρωτάθλημα και Κύπελλο από τη Μάντσεστερ Σίτι που αναμφίβολα πλήγωσαν το ηθικό της. Ο Μπουκαγιό Σάκα είναι έτοιμος να αγωνιστεί καθώς ξεπέρασε το πρόβλημα που τον ταλαιπώρησε, πιθανότητες να επιστρέψει έχει και ο Τόμας Πάρτεϊ. Σε στάδιο αποθεραπείας ο Γκαμπριέλ Ζεζούς.