*Προκριματικά για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2026 στη ζώνη Αφρικής. Φάση ομίλων. Την πρόκριση απευθείας στα τελικά παίρνει η πρώτη, ενώ οι τέσσερις καλύτερες δεύτερες θα συμμετέχουν σε πλέι οφ με έπαθλο μία θέση στα Διηπειρωτικά πλέι οφ.

*4η αγωνιστική του 3ου ομίλου.

*Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί σε ουδέτερη έδρα, το “Moses Mabhida” της πόλης Ντούρμπαν που βρίσκεται στη Νότια Αφρική.

ΛΕΣΟΤΟ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (2-0) της Ζιμπάμπουε. Σκόραραν οι Ρασετούντσα (21′) και Ταμπάντσο (31′).

Το Λεσότο αποτελεί την έκπληξη του 3ου ομίλου των προκριματικών Παγκοσμίου Κυπέλλου 2026. Πριν από τέσσερις μέρες πανηγύρισε την παρθενική νίκη του σε αυτόν επί της Ζιμπάμπουε, σκοράροντας δύο φορές μέσα σε δέκα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Η αμέσως προηγούμενη νίκη σε 90λεπτο σε επίσημη διοργάνωση χρονολογείται στις 10 Ιουλίου 2023 επί της Μοζαμβίκης (1-0 εκτός). Καλείται να ανεβάσει ρυθμούς επιθετικά, αν θέλει να διασπάσει την εξαιρετική αμυντική γραμμή της Ρουάντα που έχει δεχτεί μόλις ένα γκολ σε τρεις αγωνιστικές. Σε ρηχά νερά κινήθηκε ο Μοτεμπάγκ κόντρα στη Ζιμπάμπουε, δεν αποκλείεται να πάρει τη θέση του ο Λίντσα.

ΛΕΣΟΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

ΡΟΥΑΝΤΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (1-0) από το Μπενίν. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Ντοκού στο 37′.

Πέντε αναμετρήσεις κράτησε το αήττητο σερί της Ρουάντα (2-3-0), έλαβε τέλος στην έδρα του Μπενίν πριν από πέντε μέρες. Η εν λόγω ήττα αποτελεί την πρώτη υπό τις οδηγίες του Τόρστεν Σπίτλερ, στις προηγούμενες τέσσερις αναμετρήσεις σημείωσε δύο νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες κρατώντας, παράλληλα, το μηδέν στα μετόπισθεν.

Η Ρουάντα επικράτησε για τελευταία φορά μακριά από το σπίτι της τον Νοέμβριο 2022 επί του Σουδάν (1-0). Νοκ άουτ λόγω τραυματισμού τέθηκε ο Ράφαελ, ο οποίος αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο της αναμέτρησης με το Μπενίν. Αμφίβολη κρίνεται η συμμετοχή του Σαχαμπό.