*38η αγωνιστική (τελευταία της κανονικής διάρκειας)

*Στον πρώτο γύρο: Μόντενα – Λέκκο 0-0

*Αδιάφορες βαθμολογικά και οι δύο ομάδες.

ΛΕΚΚΟ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (4-1) από την Μπρέσια. Σκόραραν οι Μπιάρνασον (12′), Μοντσίνι (16′, 52′) και Μπιάνκι (74′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ινγκλέσε στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Δεν κατάφερε να περιορίσει σε κανένα σημείο της αναμέτρησης την ποιότητα της Μπρέσια, γνωρίζοντας δίκαια τον διασυρμό στο “Mario Rigamonti”. Ήταν η τέταρτη σερί ήττα της ουραγού Λέκκο που έχει ξεκινήσει, εδώ και καιρό, τα σχέδια της για την επόμενη σεζόν στη χαμηλότερη κατηγορία της Ιταλίας.

Στις εννέα τελευταίες εντός έδρας αγωνιστικές επικράτησε μόνο της Ρετζιάνα (1-0) στις 13 Απριλίου, στις υπόλοιπες σημείωσε μία ισοπαλία και επτά ήττες. Κράτησε το μηδέν μόλις μία φορά και δεν κατάφερε να σκοράρει σε τέσσερις. Εξέτισε την ποινή του ο Λεπόρε.

ΛΕΚΚΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Δεν σκόραρε στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

ΜΟΝΤΕΝΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (0-0 εντός) με την Κόμο.

Πιο εύκολα από ό,τι περίμενε η Μόντενα απέσπασε τον βαθμό της ισοπαλίας με αντίπαλο την άκρως ποιοτική Κόμο, εξασφαλίζοντας παράλληλα την απευθείας παραμονή της στη Σέριε Β. Πήρε τον δεύτερο ρόλο στην αναμέτρηση χωρίς, ωστόσο, να απειλείται ιδιαίτερα από τους φιλοξενούμενους. Ίσα-ίσα πίεσε στην κόντρα για το γκολ που θα της χάριζε μία σπουδαία νίκη, χωρίς αποτέλεσμα.

Στις 15 τελευταίες αγωνιστικές τα “καναρίνια” επικράτησαν μόνο της Σουντιρόλ (1-0 εντός) στις 27 Απριλίου, στις υπόλοιπες σημείωσαν δέκα ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Με αρκετές απουσίες θα παραταχθεί το συγκρότημα του Μπισόλι.