*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Νορθάμπτον-Λέιτον Όριεντ 2-2.

ΛΕΙΤΟΝ ΟΡΙΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Μπάρνσλεϊ με σκορ 2-1, στα πλαίσια της 32ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Σωτηρίου στο 10’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Φίλιπς στο 88’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον ίδιο στο 90+5’.

Το τρίποντο μέσα από τα χέρια της έχασε η Λέιτον Όριεντ. Μπήκε δυνατά και προηγήθηκε από νωρίς, όμως στα τελευταία λεπτά πιέστηκε ασφυκτικά, υποκύπτοντας στις καθυστερήσεις, δεχόμενη την ανατροπή.

Να αφήσει πίσω την κακή εμφάνιση και την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής θέλει σήμερα, επιστρέφοντας άμεσα στις νίκες. Έχασε την επαφή της με την εξάδα, καθώς πλέον βρίσκεται στο -8, έχοντας μάλιστα και μία αγωνιστική παραπάνω από την 6η Στίβενεϊτζ. Παραμένει κίνδυνος επιθετικά, καθώς σπάνια δεν σκοράρει, παρ’ όλα αυτά λίγες είναι οι περιπτώσεις τελευταία στις οποίες δεν δέχθηκε γκολ.

Λέιτον Όριεντ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΝΟΡΘΑΜΠΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία εναντίον της Μπόλτον με σκορ 1-1, στα πλαίσια της 32ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Μπόουι στο 2’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Μέντες στο 74’.

Μέτρια εμφάνιση και ισόπαλο αποτέλεσμα για τη Νορθάμπτον. Προηγήθηκε από νωρίς, ενώ στη συνέχεια απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο να φέρουν το ματς στα ίσα.

Δύσκολο το έργο της και σήμερα, καθώς αντιμετωπίζει μια από τις πιο μαχητικές ομάδες που ανέβηκαν από την Β’ Αγγλίας. Δεν πείθει με την εικόνα της, έχει πολλά θέματα να λύσει στα μετόπισθεν, ενώ παράλληλα δυσκολεύεται να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, με αποτέλεσμα αυτό να της κοστίζει ακόμα περισσότερο. Μαχητική στις εξόδους της, απέσπασε δύο νίκες στις τελευταίες τρεις, ενώ βρίσκεται στο -4 από τη σημερινή της αντίπαλο στον πίνακα της βαθμολογίας.