* 9η αγωνιστική

* Η Στουτγκάρδη δέχθηκε τουλάχιστον δύο γκολ στα έξι τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε over 2,5 στα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Λειψίας για το πρωτάθλημα.

* Η Λειψία σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΛΕΙΨΙΑ

Την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη στην ιστορία της πανηγύρισε η Λειψία μεσοβδόμαδα, επικρατώντας εντός έδρας με 3-2 της Πόρτο για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Ορμπάν μόλις στο 8’, προτού οι φιλοξενούμενοι φέρουν τα πράγματα στα ίσα δέκα λεπτά αργότερα με τον Αμπουμπακάρ. Στο 37’ ο Φόρσμπεργκ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στη Λειψία, με τον Ογκουστίν να κάνει το 3-1 στο 40’. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Ιβάν Μαρκάνο ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Στο πρωτάθλημα το συγκρότημα του Χάσενχουτλ προέρχεται από τρεις σερί νίκες, όντας στο -3 από την πρωτοπόρο Ντόρτμουντ. Πιο συγκεκριμένα κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Άιντραχτ Φρανκφούρτης (2-1 εντός έδρας), Κολωνία (2-1 εκτός έδρας) και Ντόρτμουντ (3-2 εκτός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην τελευταία οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να πάρουν προβάδισμα μόλις στο 4’ με τον Ομπαμεγιάνγκ. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πάτησαν τέρμα το γκάζι, σκοράροντας τρεις φορές με τους Σάμπιτζερ (10’), Πόουλσεν (25’) και Ογκουστίν (49’ πεν.).

Πριν την επίτευξη του τελευταίου γκολ η Ντόρτμουντ έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω της απευθείας αποβολής του Παπασταθόπουλου. Κάτι ανάλογο συνέβη στο 56’, όταν ο Ιλσάνκερ είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή (σ.σ. είχε αντικρίσει την πρώτη δύο λεπτά νωρίτερα). Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε από την άσπρη βούλα του πέναλτι ο Ομπαμεγιάνγκ στο 64’. Βαρύ είναι το κλίμα στο στρατόπεδο της Λειψίας, καθώς έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 61 χρόνων ο υπεύθυνος των ακαδημιών αυτής, Τόμας Άλμπεκ, πριν από τρεις μέρες.

Προηγούμενο ματς: Η Λειψία επικράτησε εντός έδρας με 3-2 της Πόρτο για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στατιστικό: Η Λειψία επικράτησε από το ημίχρονο στα τρία τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (δες το στην Interwetten)

Το Λειψία – Στουτγκάρδη παίζει στην Interwetten

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ

Στο δρόμο των επιτυχιών επέστρεψε η Στουτγκάρδη μετά από τρεις αγωνιστικές στο πρωτάθλημα. Αφού μοιράστηκε από ένα βαθμό με την Άουγκσμπουργκ (0-0 εντός έδρας), και δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Γκλάντμπαχ (2-0 εκτός έδρας) και Άιντραχτ Φρανκφούρτης (2-1 εκτός έδρας), το συγκρότημα του Βολφ επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Κολωνίας την προηγούμενη βδομάδα. Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Δώνη στο 38’.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 77’ με τον Χέιντζ. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ακολό. Η Στουτγκάρδη θα τεθεί σήμερα αντιμέτωπη για πρώτη φορά στην ιστορία της με τη Λειψία. Στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής αυτής, Χάνες Βολφ, τόνισε πως η κατάκτηση ενός θετικού αποτελέσματος θα εξαρτηθεί σε μεγάλο βαθμό από την αμυντική λειτουργία.

«Θα πρέπει να φτάσουμε στα όριά μας αν θέλουμε να έχουμε ελπίδες για κάτι καλό», υπογράμμισε ο 36χρονος Γερμανός, ενώ συνέχισε λέγοντας: «Η Λειψία βρίσκεται σε ρυθμό, είναι μία ομάδα που πιέζει σε όλο το γήπεδο με μεγάλη ένταση. Είναι στο χέρι μας να αρπάξουμε τις ευκαιρίες που θα δημιουργηθούν». Εκτός αγωνιστικών χώρων για αρκετό καιρό θα μείνει ο Δώνης (ΕΠ, 7, 1) λόγω τραυματισμού. Για τον ίδιο λόγο δεν βρίσκεται στα πλάνα του προπονητή του και ο Καμίνσκι (ΑΜ, 8, 0).

Προηγούμενο ματς: Η Στουτγκάρδη επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Κολωνίας για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Η Στουτγκάρδη γνώρισε την ήττα στα επτά τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.