*Επαναληπτικά παιχνίδια για τον πρώτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση επανάληψης του σκορ, ακολουθεί παράταση και εάν χρειαστεί πέναλτι.

*Όποια ομάδα προκριθεί στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει μια εκ των Κλάκσβικ ή Ζαλγκίρις.

*Στο πρώτο παιχνίδι: Βαντούζ – Λέφσκι Σόφιας 1-0

ΛΕΦΣΚΙ ΣΟΦΙΑΣ (Βουλγαρία, 245)

Με στόχο την ανατροπή του εις βάρους της 1-0, θα παραταχθεί η Λέφσκι Σόφιας στον σημερινό επαναληπτικό. Η ομάδα του Ντέλιο Ρόσι δεν κατάφερε να φύγει από το Λιχτενστάιν με ένα θετικό αποτέλεσμα, καθώς γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Βαντούζ. Παρότι είχε κάποιες ευκαιρίες, καμία δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητική. Ένα τέρμα στο 14ο λεπτό ήταν αρκετό για να κρίνει την αναμέτρηση.

Η φετινή συμμετοχή της, είναι η τρίτη διαδοχική στη διοργάνωση, στην οποία έχει προχωρήσει μέχρι τα προημιτελικά τη σεζόν 2005-2006, όταν γνώρισε τον αποκλεισμό από τη Σάλκε, με συνολικό σκορ 4-2. Την περασμένη σεζόν προσπέρασε το εμπόδιο της Σούτιεσκα Νίκσιτς (με συνολικό σκορ 3-1), προτού τεθεί εκτός από τη Χάιντουκ Σπλιτ (με συνολικό σκορ 3-1) στο δεύτερο προκριματικό γύρο. Στα δώδεκα τελευταία εντός για το Γιουρόπα Λιγκ, ηττήθηκε μόλις μια φορά, μετρώντας ακόμη οκτώ νίκες και τρεις ισοπαλίες.

Από 20 παίκτες αποτελείται η αποστολή της ομάδας για την σημερινή αναμέτρηση. Σε αυτήν βρίσκονται οι Μίτρεφ, Πόλατσεκ, Τσβέτκοβιτς, Γιαμπλόνσκι, Εγιόλποφ, Μπελάιντ, Γκόραντοφ, Ναϊντένοφ, Γκόμεζ, Μαριάνι, Ομπερτάν, Καμπράλ, Μπους, Μπελμόντ, Ιβάνοφ, Καμπόφ, Πετκόφ, Παπάζοφ, Κοστόφ και Ντιμίτροφ.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την Βαντούζ για το Γιουρόπα Λιγκ.

Στατιστικό: N/G τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια, φιλικά και επίσημα. (δες το στον Stoiximan)

Το Λέφσκι Σόφιας – Βαντούζ παίζει στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League (Κλικ Εδώ)

ΒΑΝΤΟΥΖ (Λιχτενστάιν, 307)

Από την άλλη, η Βαντούζ ταξίδεψε στην Βουλγαρία, με στόχο την υπεράσπιση του υπέρ της 1-0. Στο εντός έδρας πρώτο παιχνίδι με αντίπαλο την Λέφσκι Σόφιας, το σύνολο του Ρόλαντ Βράμπες κατάφερε να επικρατήσει χάρη σε ένα εξαιρετικό γκολ που σημείωσε στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Μοχάμεντ Κουλιμπαλί. Γενικά, το ματς δεν είχε πολλές ευκαιρίες, όντας κακό ποιοτικά.

Στις δέκα τελευταίες εξόδους της για το Γιουρόπα Λιγκ, η Βαντούζ πανηγύρισε πέντε συνολικά διπλά, μετρώντας ακόμη δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες. Αυτή είναι η έκτη σερί συμμετοχή της στη διοργάνωση, στην οποία έχει φτάσει τρεις φορές μέχρι τον τρίτο προκριματικό γύρο.

Την περασμένη σεζόν προσπέρασε το εμπόδιο της Μπάλα Τάουν (με συνολικό σκορ 5-1), προτού γνωρίσει τον αποκλεισμό από την Οντ (με συνολικό σκορ 2-0). Συνολικά σε 57 αναμετρήσεις που έδωσε για το Γιουρόπα Λιγκ/Κύπελλο ΟΥΕΦΑ σημείωσε 19 νίκες, 12 ισοπαλίες και 26 ήττες (με τέρματα 69-78). Πέντε παίκτες αποχώρησαν ως ελεύθεροι από τη Βαντούζ, η οποία απέκτησε οχτώ με τον ίδιο τρόπο. Μεταξύ αυτών είναι οι Χίρζελ (ΤΕ) από το Αμβούργο και Βίσερ (ΜΕ) από τη Ρέντινγκ.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Λέφσκι Σόφιας για το Γιουρόπα Λιγκ.

Στατιστικό: G/G τα εφτά από τα εννέα τελευταία παιχνίδια, φιλικά και επίσημα.