* 10η αγωνιστική.

* Αήττητη στα 4 τελευταία μεταξύ τους, κέρδισε τα 3 τελευταία.

* G/G οι 8 τελευταίες αναμετρήσεις τους, οι 5/6 πιο πρόσφατες με over 2,5.

ΛΑΧΤΙ

Προηγούμενο ματς: Ήττα από την Γκνίσταν εκτός με 2-1. Βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Λάτονεν (31’), ισοφάρισε με τον Πάμπλο στην επόμενη φάση (32’), ο Λάτονεν και πάλι έγραψε το τελικό 2-1 (64’).

Αδύναμη να πάρει κάτι στο Ελσίνκι από την Γκνίσταν, η οποία έδειξε πιο ολοκληρωμένο σύνολο. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο φάνηκε πως δεν θα καταφέρει να κρατήσει το 1-1, με το που έγινε το 2-1, η αντίπαλος πήγε για τρίτο και είχε φάσεις για να το καταφέρει κι αυτό.

Το γεγονός ότι δεν έχει εκμεταλλευτεί την έδρα της όσο πρέπει, την έχει στην προτελευταία θέση, πάνω μόνο από τη Έκενας που ακόμα δεν έχει καν προσαρμοστεί στην κατηγορία. Υποδεχόμενη ωστόσο ένα πιο ισχυρό σύνολο, την Ίντερ Τούρκου, πολύ πιθανόν να δει πιο κυνικά το παιχνίδι και να αγωνιστεί πρώτα για να μη χάσει και μείνει στους έξι βαθμούς.

Λάχτι Στατιστικά

* Στα 6 τελευταία μετράει 5 over 2,5.

* Δέχτηκε πρώτη γκολ στα 7/9 τελευταία.

ΙΝΤΕΡ ΤΟΥΡΚΟΥ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με 3-1 της Χάκα εντός. Προηγήθηκε με 3-0 με τα γκολ του Σταβίτσκι (3’, 40’) και του Μποτουέ (66’ πεν.), δέχτηκε το γκολ της μείωσης από τον Φαλ στο 77’.

Φαινόταν πως δεν θα μπορούσε να συνεχίσει να μένει μακριά από τη νίκη, δικαιώθηκε η προσπάθειά της απέναντι στη Χάκα. Πάλι αμυντικά δεν έκανε πολύ καλή εμφάνιση, όμως επιθετικά εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες της, βοήθησε σε αυτό και το γεγονός ότι έδιωξε το άγχος από νωρίς, πετυχαίνοντας το 1-0 μόλις στο τρίτο λεπτό.

Η συγκεκριμένη νίκη ήταν σημαντική αλλά δεν θα έχει την ίδια αξία αν δεν υπάρξει ανάλογη συνέχεια. Νίκη θέλει στο Λάχτι, αν τα καταφέρει, από ‘κει που έδειχνε να μένει πίσω στη μάχη για την πρώτη εξάδα, μπαίνει ξανά σε τροχιά, ειδικά αν η Χάκα χάσει πάλι βαθμούς.

Ίντερ Τούρκου Στατιστικά

* Στα 8 τελευταία μετράει 7 over 2,5, τα 5 με G/G.

* Έχανε στο ημίχρονο στα 4/5 τελευταία, τα έχασε όλα, κέρδισε τη Χάκα έχοντας προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο.