*17η αγωνιστική.

*Από 6/8 μεταξύ τους Under 2.5 έρχονται οι δύο ομάδες ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΛΑΣ ΠΑΛΜΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 κόντρα στη Λεβάντε. Ο Σολδάδο το 1-0 με πέναλτι στο 52’, το 1-1 έκανε ο Καρδόνα στις καθυστερήσεις για τη Λας Πάλμας.

Στάθηκε «όρθια» στο εκτός έδρας ντέρμπι με τη Λεβάντε, με δεδομένο ότι ισοφάρισε δευτερόλεπτα πριν το φινάλε το τελικό αποτέλεσμα κρίθηκε ικανοποιητικό. Λίγες οι σοβαρές φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, καμία εκ των δύο ομάδων δε ρίσκαρε. Στο δεύτερο μέρος η Λεβάντε μπήκε με κερδισμένο πέναλτι στα πρώτα λεπτά, το έκανε γκολ ο Σολδάδο για το 1-0. Πίεσε η Λας Πάλμας στη συνέχεια, πάλεψε για την ισοφάριση, την οποία άξιζε, τη βρήκε μερικά δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Δεύτερη σερί ισοπαλία μετά το εντός έδρας 1-1 με την Έιμπαρ, τέταρτη σερί αγωνιστική που δεν κερδίζει (0-2-2), ανέβηκε στους 28 πόντους και βρίσκεται στο -3 απ’ την κορυφή, στο -2 απ’ τη δεύτερη Μπούργος. Στο 2-2-1 το ρεκόρ της στα τελευταία πέντε εντός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος. Δεν υπολογίζονται οι Βιτόλο, Άλβαρο Βαγές, Σάντρο Ραμίρεθ και Μπενίτο Ραμίρεθ λόγω τραυματισμών.

ΛΑΣ ΠΑΛΜΑΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Οκτώ σερί αναμετρήσεις με under 2.5.

*7/11 παιχνίδια έληξαν με No Goal.

ΤΕΝΕΡΙΦΗ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 2-0 επί της Ουέσκα. Το 1-0 ο Ρούμπιο στο 52’, το 2-0 έκανε ο Τέτο στο 81’.

Είναι σε πολύ καλή κατάσταση, πήρε ακόμη μια νίκη την περασμένη εβδομάδα, στο εντός έδρας ματς με την Ουέσκα. Απόλυτη πρωταγωνίστρια στο ματς, είχε τον πρώτο λόγο, διαρκώς την κατοχή, φαινόταν ότι ήταν θέμα χρόνου να σκοράρει. Τελικά το έκανε στο 52’ με τον Ρούμπιο, στη συνέχεια είχε αρκετές φάσεις για να βρει το 2-0. Το βρήκε στο 81’ και κάπου εκεί τελείωσε οριστικά το ματς κόντρα στην ακίνδυνη Ουέσκα. Τρίτη σερί νίκη για την Τενερίφη σ’ όλες τις διοργανώσεις μετά το εκτός έδρας 2-0 επί της Λεαλτάδ για το Κύπελλο και το εκτός έδρας 1-0 επί της Μπούργος για το πρωτάθλημα. Ανέβηκε στους 20 πόντους και βρίσκεται στην 14η θέση, στο +4 απ’ την τελική τετράδα. Όσον αφορά την αποστολή, επιστρέφι ο Μπόρχα Γκαρθές, τραυματίες οι Άλεξ Κορεδέρα και Αντόνι Λόπεθ.