*Η Λανς επικράτησε και στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Κλερμόν.

*Over 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Κλερμόν – Λανς 0-3

✅ Δείτε όλα τα σημερινά παιχνίδια στο κουπόνι για στοιχημα ✅

ΛΑΝΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τη Μετς, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με το πέναλτι του Σοτοκά στο 13ο λεπτό, για να δεχθεί την ανατροπή μέχρι την ανάπαυλα (34′, 45’+3).

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παρέμεινε για τέταρτο σερί ματς πρωταθλήματος η Λανς, έχοντας μια ισοπαλία και τρεις ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Φρανκ Εζ φιλοξενήθηκε από τη Μετς, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1.

Μπήκε πιο δυναμικά και ευτύχησε να πάρει από νωρίς τα ηνία, χάρη σε πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο Σοτοκά. Δεν ήταν όμως ικανή να το διατηρήσει μέχρι και την ανάπαυλα, καθώς λίγο μετά το μισάωρο δέχθηκε την ισοφάριση, ενώ ένα λάθος της άμυνας στο φινάλε του ημιχρόνου έφερε και την ανατροπή. Προσπάθησε να αντιδράσει και παρότι είχε επιθετικό μονόλογο στο δεύτερο μέρος, δεν κατάφερε να αλλάξει την κατάσταση και να πάρει κάτι καλύτερο.

Τρίτη ήττα σε αυτό το αρνητικό σερί που “τρέχει”, μετά και από εκείνες που προηγήθηκαν κόντρα σε Νις (1-3 εντός) και Λιλ (2-1 εκτός). Για την ώρα βρίσκεται στην έκτη θέση, που είναι και η τελευταία που χαρίζει ευρωπαϊκό εισιτήριο. Επικράτησε μια φορά στα τέσσερα πιο πρόσφατα εντός της (1-1-2).

Μετράει επιστροφές ο κόουτς Εζ, καθώς μπορεί να υπολογίζεται και πάλι στους Κουσάνοφ, Αμπντούλ Σαμέντ και Σισουμπά. Αντιθέτως, εκτός αποστολής έμειναν οι τραυματίες Τσάβες, Σαμπό και Σαΐντ, αλλά και ο τιμωρημένος Αγκιλάρ.

Λανς Στατιστικά

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΚΛΕΡΜΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Μονπελιέ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με το πέναλτι του Τσαμ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, για να δεχθεί την ισοφάριση στο 56ο λεπτό.

Δεν έχει πανηγυρίσει κάποια νίκη στα τρία τελευταία παιχνίδια της η Κλερμόν, στο πρωτάθλημα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πασκάλ Γκαστιέν υποδέχθηκε τη Μονπελιέ, με την οποία μοιράστηκαν από ένα βαθμό, μετά και το τελικό 1-1.

Σε ένα αρκετά κακό ποιοτικά πρώτο ημίχρονο και για αρκετή ώρα χωρίς μεγάλη φάση, στο φινάλε αυτού η ίδια κέρδισε πέναλτι, με το οποίο ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα, παρότι ο Τσαμ κλήθηκε να το εκτελέσει δυο φορές. Έδειξε χαλαρότητα με την επιστροφή από τα αποδυτήρια και το “πλήρωσε” με ισοφάριση. Προσπάθησε να αντιδράσει στην πορεία, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία, μετά και το εκτός 1-1 με την Παρί Σεν Ζερμέν. Κάπως έτσι, διατηρείται σταθερά ουραγός στην κατάταξη, έχοντας συγκεντρώσει 22 βαθμούς, με μια νίκη στις έντεκα τελευταίες στροφές του πρωταθλήματος. Στο -6 η διαφορά που έχει από τη ζώνη σωτηρίας, πέντε στροφές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος. Αγνοεί το διπλό στις πέντε πιο πρόσφατες εξόδους της (0-2-3).

Εξέτισε την τιμωρία του ο αμυντικός Κάουφρις, γνώριμα τα υπόλοιπα αγωνιστικά προβλήματα που έχει να αντιμετωπίσει.