*Επαναληπτικός αγώνας. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο συνολικό σκορ ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

*Το 2013 είχαν αναμετρηθεί για την προημιτελική φάση κυπέλλου ερασιτεχνών Ελλάδος, με τη Λαμία να επικρατεί με 2-1.

*Η ομάδα που θα προκριθεί στα ημιτελικά, θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός.

*Στο πρώτο παιχνίδι: Απόλλων Παραλιμνίου – Λαμία 1-2

Δείτε τα Προγνωστικά Ελλάδας

ΛΑΜΙΑ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με το Λεβαδειακό, για το πρωτάθλημα.

Ένα αήττητο σερί τεσσάρων αναμετρήσεων “τρέχει” σε όλες τις διοργανώσεις η Λαμία, έχοντας από δυο νίκες και ισοπαλίες. Την περασμένη Κυριακή, η ομάδα του Σάββα Παντελίδη φιλοξενήθηκε από το Λεβαδειακό, για το πρωτάθλημα, με τον οποίο έμεινε στο μηδέν.

Είχε περισσότερο παθητικό ρόλο στο πρώτο ημίχρονο και προσπάθησε να χτυπήσει κυρίως με αντεπιθέσεις, κάτι που δεν έγινε με μεγάλη επιτυχία, με τους γηπεδούχους να έχουν τις δυο πιο κλασικές ευκαιρίες. Ανέβηκε περισσότερο στο δεύτερο μέρος, δημιούργησε φάσεις, αλλά δεν ήταν αρκετά εύστοχη. Γλίτωσε από δοκάρι στο 66ο λεπτό, λίγα πράγμα στην πορεία και από τις δυο πλευρές.

Αποτέλεσμα αρνητικό για την ίδια, καθώς παραμένει χαμηλά και στην προτελευταία θέση, πάνω μόνο από τον ουραγό Ιωνικό, τον οποίο υποδέχεται την ερχόμενη Δευτέρα (30/01). Για την ώρα πάντως, στρέφει την προσοχή της στο σημερινό ματς κυπέλλου με τον Απόλλωνα Παραλιμνίου, του οποίου επικράτησε με 1-2 στις Σέρρες, πριν από μια εβδομάδα, αποκτώντας προβάδισμα πρόκρισης. Στους προηγούμενους γύρους, απέκλεισε Αλμωπό Αριδαίας και Καλλιθέα.

Ρεπορτάζ αναφέρουν ότι η Λαμία είναι πολύ κοντά στην απόκτηση του Σέρβου μεσοεπιθετικού Ζόραν Τόσιτς, ο οποίος έμεινε ελεύθερος από την Τομπόλ του Καζακστάν. Με αρκετά νέα πρόσωπα η αποστολή που επέλεξε ο κόουτς Παντελίδης και στην οποία βρίσκονται οι Γκαραβέλης, Νικοπολίδης, Σαραμαντάς, Αντέτζο, Τζανδάρης, Γκοράνοφ, Μαρτίνεθ, Πάβλοβετς, Λαμπρόπουλος, Σλίβκα, Σιμόν, Τσιλούλης, Στάνκο, Ασκόφσκι, Βασιλαντωνόπουλος, Μανούσος, Ντε Βινσέντι, Βέργος, Κοντονίκος, Τσούκαλος.

Λαμία Στατιστικά

*2-3 Goals τα 8/9 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ (Γ’)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τον Πανθρακικό, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 58ο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 83′ με το πέναλτι του Γκέκα.

Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες του πρωταθλήματος ο Απόλλων Παραλιμνίου. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Νίκου Καραμπετάκη φιλοξενήθηκε από τον Πανθρακικό, με τον οποίο μοιράστηκε από ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 1-1.

Δεν ικανοποίησε με την εμφάνιση της στον αγωνιστικό χώρο, για περίπου μια ώρα δεν έδειξε κάτι το αξιόλογο και βρέθηκε δικαίως πίσω στο σκορ. Στην πορεία προσπάθησε να αντιδράσει, είχε μια καλή στιγμή με τον Καρυοφύλλη, όμως λίγο πριν το φινάλε κέρδισε πέναλτι, στο οποίο εύστοχησε ο Γκέκας και έσωσε έτσι το βαθμό.

Πρώτη απώλεια, μετά τις τρεις νίκες κόντρα σε Νέστο Χρυσούπολης (1-3 εκτός), Ορφέα Ξάνθη (5-1 εντός) και Μέγα Αλέξανδρο Ορφανίου (0-2 εκτός). Υποχώρησε έτσι στην τέταρτη θέση του ομίλου, την οποία μοιράζεται με τη Δόξα Δράμας, όντας παράλληλα στο -7 από τον πρωτοπόρο Καμπανιακό και με παιχνίδι λιγότερο.

Δύσκολη η αποστολή του για το σημερινό παιχνίδι στην έδρα της Λαμίας, μετά και την ήττα με 1-2, πριν από μια εβδομάδα. Παρόλα αυτά θα παίξει χωρίς άγχος και θα εξαντλήσει τα όποια περιθώρια έχει. Έχει γράψει ιστορία με την πορεία του στη διοργάνωση, άφηνοντας κατά σειρά Παναργειακό, Αστέρα Πετρίτη, Ιωνικό Ιωνίας και Άγιο Νικόλαο.