* 2η αγωνιστική.

* Under 2,5 οι 5/6 τελευταίες αναμετρήσεις τους.

* Από τα 6 τελευταία, η Σάντα Φε κέρδισε μόνο 1, εκτός, την περσινή σεζόν με 1-0.

* Στην κανονική διάρκεια: Λα Εκιδάδ-Σάντα Φε 1-0 (31/01).

ΛΑ ΕΚΙΔΑΔ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε από την Όνσε Κάλδας εκτός με 2-0 από τα γκολ των Αραούχο (26’) και Μορένο (84’ πεν.).

Προσπάθησε να αποφύγει την ήττα, μετά το 1-0 έβγαλε αντίδραση, αλλά δεν έγινε απειλητική με εξαίρεση ένα δοκάρι στα μέσα της επανάληψης. Έτσι, αφού δεν ισοφάρισε, δέχτηκε δεύτερο, από ένα πέναλτι που μπορούσε να είχε αποφύγει.

Πολύ σημαντικό να κερδίσει τη Σάντα Φε για τη συνέχειά της. Αν το καταφέρει, τότε όλα μπορούν να συμβούν, αν όχι και πολύ περισσότερο αν χάσει, τότε θα μπει ξανά σε όλους η σκέψη ότι για άλλη μια φορά στα πλέι οφ θα λάβει ρόλο… κομπάρσου. Δεν βοηθούν καθόλου στη συγκέντρωσή της πάντως, κάποια δημοσιεύματα που θέλουν του καλούς της παίκτες, όπως ο φορ Βιβέρος να πωλούνται, ασχέτως αν έχουν βάση ή όχι.

Λα Εκιδάδ Στατιστικά

* Στα 4 τελευταία έχει κερδίσει μόνο 1, κόντρα στην Πάστο εκτός με 3-2.

* N/G τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της, τα 4 με under 2,5.

ΣΑΝΤΑ ΦΕ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με 1-0 την Τολίμα εντός με το γκολ του Ροδαγέγα στο 60’.

Έκανε ένα πολύ σημαντικό πρώτο βήμα για την πρώτη θέση, επικρατώντας του άλλου φαβορί για την πρώτη θέση στον όμιλο. Αποτελεσματική τη θέλει ο Πεϊράνο κι αυτό ακριβώς ήταν, τη λύση έδωσε ο “συνήθης ύποπτος” Ροδαγέγα, ο οποίος μετά τη λήξη δήλωσε ξεκάθαρα πως θέλει ένα πρωτάθλημα με το σύλλογο.

Δεν φεύγει καν από την Μπογκοτά, δεν μπορεί να θεωρηθεί εκτός έδρας παιχνίδι αυτό με τη Λα Εκιδάδ, από τη στιγμή που το πιθανότερο είναι στις κερκίδες οι δικοί της οπαδοί να είναι περισσότεροι από τους ούτως ή άλλως λιγοστούς των γηπεδούχων. Οι συγκεκριμένες συνθήκες είναι ιδανικές για να πάρει ένα καθοριστικό για τη συνέχεια διπλό και αυτό ακριβώς θα επιδιώξει, από το πρώτο λεπτό.

Τραυματίστηκε ο βασικός αριστερός μπακ Ντάιρον Μοσκέρα.