4η αγωνιστική

*Φάση των ομίλων για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2026 στη ζώνη της Αφρικής. Εννέα όμιλοι των έξι ομάδων, οι καλύτεροι πρώτοι του κάθε ομίλου θα πάρουν την πρόκριση για τα τελικά. Οι τέσσερις καλύτεροι δεύτεροι θα παίξουν στα πλέι οφ για ένα ακόμη εισιτήριο.

*2-3 Goals τα 4/6 συνολικά παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα προγνωστικα για παμε στοιχημα την Κυριακή (09/06)

ΛΔ ΚΟΝΓΚΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Σενεγάλη, για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Βρέθηκε πίσω στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, για να ισοφαρίσει με τον Μαγιελέ στο 85ο λεπτό.

Μακριά από τις επιτυχίες έμεινε για δεύτερο σερί ματς στα προκριματικά η ΛΔ Κονγκό. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Σεμπαστιέν Ντεσάμπρ φιλοξενήθηκε από τη Σενεγάλη, με την οποία έμειναν στο 1-1. Σε ένα αρκετά ανοιχτό παιχνίδι ανάμεσα τους, βρέθηκε πίσω στο φινάλε του ημιχρόνου, όμως στην πορεία ισορρόπησε την κατάσταση και έσωσε το βαθμό με γκολ προς το φινάλε.

Έφτασε έτσι τους τέσσερις βαθμούς, έχοντας προηγηθεί η νίκη 2-0 επί της Μαυριτανίας στην πρεμιέρα και εν συνεχεία η ήττα με 1-0 από το Σουδάν. Στην τρίτη θέση του ομίλου για την ώρα, στο -1 από τη Σενεγάλη και στο -3 από το Σουδάν.

ΛΔ Κονγκό Στατιστικά

*Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια.

*Δέχεται γκολ στα 4/5 τελευταία παιχνίδια.

ΤΟΓΚΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με το Νότιο Σουδάν, για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Προηγήθηκε με τον Νάρεϊ στο 61′, επτά λεπτά μετά όμως το αυτογκόλ του Αχολού διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Χωρίς νίκη παραμένει στον όμιλο των προκριματικών το Τόγκο. Την περασμένη Τρίτη, η ομάδα του Πάουλο Ντουάρτε υποδέχθηκε το Νότιο Σουδάν, με το οποίο μοιράστηκαν από ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 1-1. Αν και ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες της για να αποσπάσει κάτι παραπάνω. Παρότι ήταν αυτή που προηγήθηκε, δεν κράτησε για πολύ, δεχόμενη την ισοφάριση με αυτογκόλ.

Αυτή ήταν και η τρίτη της ισοπαλίας στα ισάριθμα παιχνίδια που έχει δώσει, μετά και από εκείνες με Σουδάν (1-1) και Σενεγάλη (0-0). Βρίσκεται έτσι στο -1 από τη σημερινή της αντίπαλο, την οποία θα προσπαθήσει να προσπεράσει τώρα.