6η αγωνιστική (τελευταία)

*Φάση των ομίλων του Κόπα Σουνταμερικάνα. Από κάθε όμιλο προκρίνεται στον επόμενο γύρο η ομάδα που θα τερματίσει στην πρώτη θέση. Η δεύτερη παίζει μπαράζ, με ομάδα που θα τερματίσει τρίτη στο Λιμπερταδόρες.

*Μόνο νίκη θέλει η Κρουζέιρο για να τερματίσει στην κορυφή του ομίλου. Για δυο αποτελέσματα παίζει η Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα, για τον ίδιο λόγο.

*Κριτήρια ισοβαθμίας: 1) Διαφορά τερμάτων, 2) Γκολ υπέρ, 3) Γκολ υπέρ στα εκτός έδρας, 4) Θέση στη γενική κατάταξη της Conmebol, 5) Κλήρωση

*Στον πρώτο γύρο: Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα – Κρουζέιρο 0-0

ΚΡΟΥΖΕΪΡΟ (Βραζιλία)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Ουνιόν Λα Καλέρα, για το Κόπα Σουνταμερικάνα. Βρήκε δίχτυα με τον Ματέους Περέιρα στο έβδομο λεπτό.

Από ένα νικηφόρο σερί τεσσάρων αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις έρχεται η Κρουζέιρο, πιστοποιώντας ότι είναι σε ανοδική πορεία. Στον τελευταίο της χρονικά (17/05), η ομάδα του Φερνάντο Σεαμπρά υποδέχθηκε την Ουνιόν Λα Καλέρα, για την προηγούμενη αγωνιστική του Κόπα Σουνταμερικάνα, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Μπήκε δυναμικά και πήρε από νωρίς τα ηνία, ενώ στην πορεία είχε τον πλήρη έλεγχο και ήταν αυτή που απειλούσε, χωρίς ωστόσο να διευρύνει περισσότερο τα τέρματα της.

Συνεχίζει έτσι αήττητη στον όμιλο, με δυο νίκες και τρεις ισοπαλίες, ωστόσο για την ώρα είναι δεύτερη, παρότι έχει εξασφαλίσει ήδη την πρόκριση της. Ούσα στο -2 από την κορυφή, ψάχνει μόνο τη νίκη απόψε για να τερματίσει πρώτη και να πάρει την απευθείας πρόκριση για τους “16”. Επικράτησε και στα τρία πιο πρόσφατα μπροστά στο κοινό της. Αναμένεται να παραταχθεί με την ίδια ενδεκάδα που έπαιξε και στα τρία τελευταία παιχνίδια της.

Κρουζέιρο Στατιστικά

*No Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 3.5 τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΟΥΝΙΒΕΡΣΙΔΑΔ ΚΑΤΟΛΙΚΑ (Ισημερινός)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την Λίγκα ντε Κίτο, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 25ο λεπτό και παρότι ισοφάρισε στο 81′ με το πέναλτι του Ντίας, έξι λεπτά αργότερα δέχθηκε και δεύτερο τέρμα με το αυτογκόλ του Μαρτίνες.

Μακριά από τις επιτυχίες βρίσκεται εδώ και τέσσερα παιχνίδια η Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα, έχοντας από δυο ισοπαλίες και ήττες, σε όλες τις διοργανώσεις. Το βράδυ του Σαββάτου, η ομάδα του Χόρχε Κέλικο φιλοξενήθηκε από τη Λίγκα ντε Κίτο, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1, για το πρωτάθλημα. Σε ένα ισορροπημένο ματς ανάμεσα τους, δεν κατάφερε να αποσπάσει κάτι θετικό, παρότι ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1 με πέναλτι.

Μετά και από αυτή την απώλεια, βρίσκεται στην έκτη θέση της κατάταξης, ούσα παράλληλα στο -10 από την πρωτοπόρο Ιντεπεντιέντε ντελ Βάλε. Σε ότι αφορά το Κόπα Σουνταμερικάνα τώρα, είναι αήττητη σε πέντε ματς (3-2-0), ούσα για την ώρα στην κορυφή του ομίλου και στο +2 από την αποψινή της αντίπαλο. Παίζει για δυο αποτελέσματα απόψε, έτσι ώστε να τερματίσει πρώτη και να πάει απευθείας στους “16”. Αγνοεί το διπλό σε τέσσερις εξόδους (0-1-3).