*16η αγωνιστική

*Η Μπρέσια παραμένει αήττητη στα έξι τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (5-1-0).

ΚΟΖΕΝΤΣΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (0-0 εντός) με την Περούτζια.

Τυχερή θα πρέπει να αισθάνεται η Κοζέντσα από τον βαθμό που απέσπασε στην αναμέτρηση με την Περούτζια (0-0 εντός). Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με περισσότερη όρεξη στον αγωνιστικό χώρο δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες σε όλη τη διάρκεια αυτής. Οι “λύκοι” μπορούσαν να… κλέψουν τη νίκη στα τελευταία λεπτά: Μετά από ατομική προσπάθεια ο Καλό πάτησε στη μεγάλη περιοχή κι έκανε το σουτ, με την μπάλα να βρίσκει στο αριστερό κάθετο δοκάρι των “γκριφόνι”.

“Δείξαμε πως θέλαμε να κερδίσουμε, πετάξαμε δύο βαθμούς”, ανέφερε ο προπονητής Βιάλι. Δεύτερη σερί αγωνιστική στο “San Vito-Luigi Marulla” για την Κοζέντσα: Σε σύνολο επτά έχει απολογισμό 3-1-3 με διαφορά γκολ 10-9. Ο Μερόνι ξεπέρασε τον τραυματισμό του, τιμωρημένοι οι Βόκα και Βεντούρι. Δεν υπολογίζεται ο Μαρτίνο.

ΚΟΖΕΝΤΣΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 7/9 τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 7/10 τελευταία παιχνίδια της.

ΜΠΡΕΣΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (2-0) από τη Ρετζίνα. Σκόρερ αναδείχθηκαν οι Φαμπιάν (3′) και Μενέζ (11′).

Κατώτερη των προσδοκιών παρουσιάστηκε η Μπρέσια στην αναμέτρηση με τη Ρετζίνα, γνωρίζοντας δίκαια την ήττα με 2-0 στο “Mario Rigamonti”. Ουσιαστικά δεν απείλησε πέρα από μία φάση στο πρώτο ημίχρονο την αντίπαλη εστία, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν συνολικά 16 ευκαιρίες αναγκάζοντας σε πέντε αποκρούσεις τον τερματοφύλακα Αντρενάτσι.

“Γνωρίζαμε καλά τις δυσκολίες που θα αντιμετωπίζαμε, είδα καλή νοοτροπία από τους ποδοσφαιριστές μου στο δεύτερο ημίχρονο”, είπε ο προπονητής Κλοτέτ. Οι “μπιανκατζούρι” αγνοούν τη νίκη μακριά από το σπίτι τους σε πέντε αναμετρήσεις (0-2-3): Σκόραραν στις τέσσερις (πέντε) και δέχτηκαν γκολ σε ισάριθμες (12). Επέστρεψε από το Κατάρ και την αποστολή της Αυστραλίας ο Κάρατσιτς, τιμωρημένος είναι ο Αντόρνι.