* Τέταρτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Μονές αναμετρήσεις. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

Δείτε τα Προγνωστικά Ελλάδας

ΚΟΖΑΝΗ ΑΝΑΛΥΣΗ

Συνεχίζει την πορεία της στο Κύπελλο η Κοζάνη, πετυχαίνοντας τρεις προκρίσεις από την 1η φάση του θεσμού. Στις 28 Αυγούστου επικράτησε εντός έδρας της Δήμητρας Ευξεινούπολης με 2-1 και σκόρερ τους Μπακάλη και Ιορδανίδη.

Στη 2η φάση του Κυπέλλου απέκλεισε τον Πανδραμαϊκό με σκορ 2-0 στο γηπεδό της. Το σκορ άνοιξε στο 48’ με αυτογκόλ των φιλοξενούμενων και ο Νάνος στο 69’ “κλείδωσε την πρόκριση. Τελευταία πρόκριση το 1-3 στις 26 Σεπτεμβρίου στην Έδεσσα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-3) επί του Εδεσσαϊκού. Ο Μπακάλης έκανε το 0-1 στο 22ο λεπτό και ο Κωστούλας διαμόρφωσε το 0-2 του ημιχρόνου στο 32’. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Ταουσιάνη στο 58’, αλλά ο Τσότσος απάντησε άμεσα στο 61’.

ΚΟΖΑΝΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 2/3 φετινά της παιχνίδια (δες το στη stoiximan)

* Σκόραρε 2+ γκολ και στα τρία φετινά της παιχνίδια

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η ομάδα από το Λασίθι προκρίθηκε στην 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος με δραματικό τρόπο τις 26 Σεπτέμβριου. Ισοφάρισε στο τέλος το Γιούχτα και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση στην παράταση, παρότι αναγκάστηκε να παίξει με 10 παίκτες στο φινάλε.

Είχε προηγηθεί το δύσκολο 2-0 επί του Αστέρα Βάρης για την 1η φάση του θεσμού, με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ είχε χάσει πέναλτι στο 12’.

Για τη 2η φάση του Κυπέλλου απέκλεισε τον Πανελευσιανικό εντός έδρας με σκορ 3-2. Ο Φοφανά έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της Αττικής από το 12’, αλλά η αντίδραση των Κρητικών ήταν η κατάλληλη. Πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων και η πίεσή τους εξαργυρώθηκε με το 1-1 του Μαυρή στο 34’, ενώ ο ίδιος παίκτης ολοκλήρωσε την ανατροπή πριν το ημίχρονο. Ο Νοκάι στο 75’ “κλείδωσε” τη νίκη-πρόκριση, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στις καθυστερήσεις.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-2) επί του Γιούχτα, στην παράταση. Βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 38’, αλλά ο Γκιλάζ ισοφάρισε στο 83’. Ο Φουκαράκης γύρισε το ματς στο πρώτο λεπτό της παράτασης και οι Κρητικοί κράτησαν το προβάδισμά τους ως το 120’, παρότι είχαν αριθμητικό μειονέκτημα για 13 λεπτά.