14η αγωνιστική

* Under 2.5 τα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΚΟΥΡΙΚΟ ΟΥΝΙΔΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Μαγκαγιάνες. Ο Μπάριος (38’) άνοιξε το σκορ για την Κούρικο, ο Λέιβα έχασε πέναλτι για το 0-2 στο 50’ και η Μαγκαγιάνες ισοφάρισε στο 56’. Ο Σαβάλε έκρινε το αποτέλεσμα στο 89’.

Επιστροφή στις επιτυχίες μετά από τέσσερις διαδοχικές ήττες για την Κούρικο, πέρασε νικηφόρα από την έδρα της ουραγού την Τρίτη, εκμεταλλευόμενη τα μεγάλα ανασταλτικά προβλήματά της.

Η Μαγκαγιάνες προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό της στο ξεκίνημα του αγώνα, πάτησε περιοχή, αλλά η Κούρικο βγήκε σε γρήγορη μετάβαση για το 0-1. Στο ξεκίνημα της επανάληψης κέρδισε πέναλτι εκμεταλλευόμενη λάθος των αντίπαλων στόπερ, αλλά ο γηπεδούχος κίπερ είχε απάντηση. Ισοφαρίστηκε σε επίθεση διαρκείας και το ματς έγινε “ροντέο” στα τελευταία λεπτά, με τους γηπεδούχους να ρισκάρουν αλόγιστα. Αφού απορρόφησε την πίεση η Κούρικο βρήκε νέα αντεπίθεση για το δεύτερο γκολ στο φινάλε.

Απόψε καλείται να σταματήσει την εντός έδρας “αιμορραγία”, αφού μετρά 5 σερί ήττες στο “Λα Γκράνχα” με 12 γκολ παθητικό!

ΚΟΥΡΙΚΟ ΟΥΝΙΔΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/8 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Betsson (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΠΑΛΕΣΤΙΝΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Έβερτον. Ο Σάλας (43’) άνοιξε το σκορ για την Παλεστίνο, η Έβερτον γύρισε προσωρινά το παιχνίδι με πέναλτι του Ετσεβερία (62’) και Σάες (64’), αλλά ο Κορνέχο ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους στο 86’. Στο 16ο λεπτό των καθυστερήσεων χάθηκε πέναλτι από την Έβερτον!

Οι “άραβες” συμπλήρωσαν 4 παιχνίδια δίχως νίκη (0-2-2), αλλά οι δύο τελευταίες ισοπαλίες της ενίσχυσαν την ψυχολογία, ειδικά με τον τρόπο που εξελίχθηκαν τα παιχνίδια. Μετά το 0-0 με την Σαν Λορέντσο για την 3η αγωνιστική του Sudamericana, με την οποία διατηρήθηκε στο κόλπο της πρόκρισης, την Πέμπτη στάθηκε όρθια στη Βίνια ντελ Μαρ απέναντι σε φορμαρισμένο αντίπαλο και με εχθρική διαιτησία.

Η Έβερτον είχε την επιθετική πρωτοβουλία στο πρώτο μέρος και ξεκίνησε τον αγώνα με καθαρή ευκαιρία, αλλά η Παλεστίνο ήταν καλύτερη παίζοντας άμεσα και προειδοποίησε πριν προηγηθεί μέσα από ωραία ανάπτυξη. Παρότι κράτησε περισσότερο την μπάλα στο δεύτερο μέρος δέχθηκε την ανατροπή μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, με αυστηρό πέναλτι και σε μετάβαση μετά από λάθος στην κυκλοφορία της. Ακολούθησαν εκατέρωθεν ευκαιρίες πριν η Παλεστίνο φέρει το ματς στα ίσια φορτώνοντας την αντίπαλη περιοχή. Καμία ομάδα δεν συμβιβάστηκε με την ισοπαλία, το ματς είχε τρελό ρυθμό στις πολλές καθυστερήσεις, ήρωας ο κίπερ Ριγαμόντι με την απόκρουση στο δεύτερο πέναλτι.