* 11η αγωνιστική.

* Over 2,5 οι 7/9 τελευταίες αναμετρήσεις τους, οι 5 με G/G.

* Τελευταία νίκη φιλοξενούμενου ήταν το 2021, για την Κουόπιο με 1-0. Έκτοτε σε 8 αναμετρήσεις η Κουόπιο κέρδισε 3, η Χάκα 1. Το πιο πρόσφατο έγινε σε ουδέτερη έδρα, για το φετινό Λιγκ Καπ, το οποίο έληξε με 3-1 νίκη της Χάκα (02/02).

ΚΟΥΟΠΙΟ

Προηγούμενο ματς: Άνετη επικράτηση με 4-1 επί της Ούλου εντός. Προηγήθηκε με 3-0 με τα γκολ των Χέινονεν (43’ πεν., 48’) και Ρουόπι (47’), δέχτηκε γκολ από τον Νταούσι (57’), έγραψε το τελικό 4-1 ο Πένανεν στο 76’.

Εύκολη επικράτηση, ασχέτως αν για ένα ημίχρονο τα βρήκε δύσκολα. Στο δεύτερο έκανε ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο, ακόμα και μετά το 3-1 δεν ανησύχησε για το αποτέλεσμα, ασχέτως αν άργησε να βρει το τέταρτο γκολ με το οποίο “κλείδωσε” το αποτέλεσμα.

Δικαίως είναι η πρώτη στη βαθμολογία, παραμένει από την αρχή η πιο σταθερή ομάδα του πρωταθλήματος. Στην έδρα της είχε μια δυσκολία να “ξεκλειδώσει” τις αντίπαλες άμυνες, πλέον βρήκε λύση και σε αυτό, στα τελευταία ματς τουλάχιστον.

Κουόπιο Στατιστικά

* Αήττητη στο πρωτάθλημα, τρέχει σερί με 4 νίκες.

* Στα 7 τελευταία μετράει 6 G/G, τα 5 με over 2,5.

ΧΑΚΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με 2-0 εντός τη Μαριεχάμν με δύο γκολ του Πατουλίδη (23’, 53’).

Χρωστάει το τρίποντο που πήρε σε δύο παίκτες. Στον Πατουλίδη που πήρε θέση βασικού από τον κόουτς Άντι Σμιθ και τον δικαίωσε απόλυτα και στον γκολκίπερ Λέπολα, ο οποίος πραγματοποίησε μια συγκλονιστική εμφάνιση μην επιτρέποντας στους αντιπάλους να σημειώσουν έστω το γκολ της τιμής.

Η νίκη της έδωσε απόσταση πολύ σημαντική από την έβδομη θέση, τείνει να πετύχει τον αρχικό της στόχο που ήταν ο τερματισμός στην πρώτη εξάδα. Ακόμα βέβαια δεν έχει πετύχει κάτι, στα μισά της βρίσκεται η κανονική περίοδος, όμως σε παιχνίδια όπως αυτό που υπάρχει μεγάλη διαφορά επιπέδου, είναι πολύ λογικό να παίξει για να μη χάσει.