Τρίτη αγωνιστική των πλέι οφ πρωταθλήματος

*Η ομάδα που θα κατακτήσει το πρωτάθλημα παίρνει το εισιτήριο για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ την επόμενη σεζόν, ενώ η δεύτερη και τρίτη θέση δίνουν εισιτήριο για τα προκριματικά του Κόνφερενς Λιγκ. Το εισιτήριο της 3ης θέσης το παίρνει η κυπελλούχος. Αν η φετινή κυπελλούχος Κουόπιο τερματίσει 1η ή 2η, τότε το εισιτήριο το παίρνει η ομάδα που θα τερματίσει στην 3η θέση.

*Χωρίς χρήση VAR.

*Με over2.5+g/g ολοκληρώθηκαν οι 4 από τις 5 αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

ΚΟΥΟΠΙΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της Χόνκα, την περασμένη αγωνιστική. Ανώτερη των φιλοξενούμενων στο 1ο ημίχρονο, πήρε δίκαια το προβάδισμα στο 19′, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν από την άσπρη βούλα στο 31ο λεπτό του παιχνιδιού. Έβγαλε αντίδραση και έκανε το 2-1 σε κρίσιμο χρονικό σημείο (44′), με το 2ο γκολ του Ικάουνιεκς στον αγώνα. Μπήκε δυνατά στο β’ μέρος, με σκοπό να εξασφαλίσει τη νίκη και τα κατάφερε, με τον Μπίσπο να σκοράρει για το 3-1 στο 61′. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να διαμορφώσουν το τελικό 3-2 στο 83ο λεπτό της αναμέτρησης.

Επιστροφή στις νίκες για την Κουόπιο μετά την εκτός έδρας ήττα με 3-1 από τη Σεϊναγιόεν, την περασμένη αγωνιστική. Βρίσκεται στη 2η θέση της βαθμολογίας, στο -5 από την πρωτοπόρο Ελσίνκι, με παιχνίδι λιγότερο. Εντός έδρας παραμένει αήττητη στο πρωτάθλημα (9-3-0), με τα τρία από τα τελευταία πέντε να ολοκληρώνονται με g/g.

Χωρίς απουσίες θα παραταχθεί στη σημερινή αναμέτρηση.

Κουόπιο Στατιστικά

*Under1.5 γκολ στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία της στα 3/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της, σε πρωτάθλημα και κύπελλο.

ΧΑΚΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Σεϊναγιόεν, την περασμένη αγωνιστική. Παθητικός ο ρόλος της στο 1ο ημίχρονο, ήταν τυχερή που δε δέχτηκε κάποιο γκολ για να κυνηγάει στο σκορ. Μπήκε δυνατά στο β’ μέρος, πίεσε και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 56ο λεπτό του παιχνιδιού. Δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τους φιλοξενούμενους, με τον Έρβιν να “κλειδώνει” τη νίκη της στο 75′, με το δεύτερο τέρμα του στον αγώνα.

Πέμπτη συνεχόμενη νίκη για τη Χάκα στο πρωτάθλημα και τρίτη χωρίς να δεχτεί γκολ. Βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας, στο -1 από την προνομιούχο τριάδα και την 3η Χόνκα. Εκτός έδρας μετράει 3 συνεχόμενες νίκες, με τις δύο τελευταίες να έρχονται με 0-1 σκορ.

Τιμωρημένοι οι Γιάνε-Πέκα Λάινε και Σίχβονεν. Μακροχρόνια τραυματίας ο Γκμπε.