ΚΟΡΤΡΑΪΚ - RWD ΜΟΛΕΝΜΠΙΚ 47 Προγνωστικά

* Φάση των “16” του Κυπέλλου. Μονός αγώνας, σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια, ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί, πέναλτι.

* Έχουν συναντηθεί μόνο 2 φορές μέσα στη δεκαετία. Την περσινή σεζόν για το κύπελλο η Κόρτραϊκ νίκησε 3-1 εκτός.

* Στο πρωτάθλημα: Μόλενμπεκ-Κόρτραϊκ 1-1 (04/11)

ΚΟΡΤΡΑΪΚ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη για το πρωτάθλημα με την Έουπεν εκτός (1-1). Βρέθηκε πίσω από το γκολ του Πάλσον (69’), ισοφάρισε με τον Φαντερμπέρχε στις καθυστερήσεις.

Με κεφαλιά του γκολκίπερ της, Φαντερμπέρχε, που ήταν και ο αδιαμφισβήτητος MVP της, σε ένα κόρνερ στην εκπνοή του αγώνα, πήρε έναν πολύτιμο βαθμό στην έδρα της Έουπεν, μιας ομάδας που έχει επίσης στόχο την παραμονή με κάθε τρόπο. Δεν άλλαξε κάτι όσον αφορά τη βαθμολογική της θέση, παραμένει τελευταία, αλλά τουλάχιστον έφτασε σε διψήφιο αριθμό βαθμών και μείωσε τη διαφορά από τις πιο πάνω ομάδες.

Στο κύπελλο, στον προηγούμενο γύρο, δυσκολεύτηκε πολύ στην έδρα της δεύτερης κατηγορίας, Ντέντερ, αγωνιζόμενη κανονικά με βασικούς. Έμεινε στην ισοπαλία με 1-1 στην κανονική διάρκεια και στην παράταση, παρ’ όλο που έπαιζε με έναν περισσότερο από το 39’, πέρασε στα πέναλτι με 4-3.

Προτεραιότητα η παραμονή, πολύ πιθανό να κάνει ροτέισον ο Ντε Μπουκ, καθότι ακολουθεί η τεράστιας σημασίας μονομαχία αποφυγής των πλέι άουτ με τη Βέστερλο, εντός. Τιμωρημένος ο εξτρέμ Εμπαγιό.

Κόρτραϊκ Στατιστικά

* Χωρίς νίκη στα 4 τελευταία σε πρωτάθλημα και κύπελλο.

* Δέχτηκε τουλάχιστον 1 γκολ σε καθένα από τα 6 τελευταία σε πρωτάθλημα και κύπελλο, σε 5/6 το δέχτηκε και πρώτη.

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΜΟΛΕΝΜΠΕΚ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη εντός με τη Σαρλερούα χωρίς σκορ. Βαρετό ματς, ελάχιστες οι καλές φάσεις και για τις δύο πλευρές.

Παραχώρησε άλλη μια ισοπαλία στην έδρα της σε μια αντίπαλο ανώτερη ποιοτικά μεν, που δεν το αποδεικνύει βαθμολογικά δε. Ήθελε κάτι περισσότερο από το μεμονωμένο βαθμό, δεν το έδειξε στο βαθμό που θα έπρεπε, έμεινε στο μηδέν ενεργητικό μετά από οκτώ συνεχόμενους αγώνες που πετύχαινε από ένα γκολ και πάνω.

Στο κύπελλο συνεχίζει έχοντας περάσει το εμπόδιο της ερασιτεχνικής Ολιμπίκ Σαρλερουά, με 1-0 εντός. Έπαιξε με βασικούς, δεν έδειξε τη διαφορά επιπέδου με την αντίπαλο, βρήκε το γκολ της πρόκρισης με το ζόρι, στο 83’.

Την ενδιαφέρει μια πορεία στο κύπελλο, πρωτίστως όμως θέλει να αποφύγει τα πλέι άουτ και την ερχόμενη αγωνιστική στην Προ Λιγκ έχει πολύ δύσκολο έργο, αντιμετωπίζοντας τη Γάνδη εκτός.

Μόλενμπεκ Στατιστικά

* Στα 12 τελευταία σε πρωτάθλημα και κύπελλο μετράει 9 G/G, τα 6 με over 2,5.

* Έχει χάσει τα 3/4 τελευταία εκτός στο πρωτάθλημα, νίκησε μόνο την Έουπεν με 3-1.