*Τρίτος γύρος για τα πλέι οφ ανόδου. Μονή αναμέτρηση, σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια ακολουθεί ημίωρη παράταση και εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Η ομάδα που θα προκριθεί στην επόμενη φάση, θα αντιμετωπίσει αυτή που θα τερματίσει 14η στην πρώτη κατηγορία.

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στην κανονική διάρκεια: Κρίστιανσουντ – Κόνγκσβινγκερ 2-0, Κόνγκσβινγκερ – Κρίστιανσουντ 1-1

ΚΟΝΓΚΣΒΙΝΓΚΕΡ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 2-1 από τη Χάκεν, σε φιλικό παιχνίδι. Βρέθηκε πίσω στο μισάωρο και παρότι ισοφάρισε με τον Βίνιορ στο 78′, επτά λεπτά αργότερα δέχθηκε και δεύτερο τέρμα.

Μετά από 13 ολόκληρα χρόνια, η Κόνγκσβινγκερ διεκδικεί με αξιώσεις την επιστροφή της στη μεγάλη κατηγορία. Το φινάλε της κανονικής διάρκειας, τη βρήκε στην τρίτη θέση, οπότε και ξεκινάει σήμερα τις υποχρεώσεις της στα πλέι οφ, όπου το έργο της δεν αναμένεται σε καμία περίπτωση εύκολο.

Δεν έχει δώσει επίσημο παιχνίδι από τα μέσα του περασμένου μήνα, όταν και ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Την περασμένη Παρασκευή (24/12), αντιμετώπισε τη Χάκεν, σε φιλικό, από την οποία και ηττήθηκε με 2-1.

Κόνγκσβινγκερ Στατιστικά

*Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 8/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΚΡΙΣΤΙΑΝΣΟΥΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Μπρίνε, για τα πλέι οφ. Παρότι προηγήθηκε στο 48′ με τον Ράκνεμπεργκ, δέχθηκε εν τέλει την ισοφάριση στο 78ο λεπτό. Πήρε εν τέλει την πρόκριση στη διαδικασία των πέναλτι (4-2).

Μπορεί να “έπαιξε με τη φωτιά”, ωστόσο η Κρίστιανσουντ κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τον τρίτο γύρο των πλέι οφ. Στον προηγούμενο, η ομάδα του Αμούντ Σκιρί αντιμετώπισε τη Μπρίνε, την οποία και απέκλεισε στη διαδικασία των πέναλτι με 4-2, μετά και το μεταξυ τους 1-1, τόσο στην κανονική διάρκεια, όσο και στην παράταση.

Τερμάτισε στην τέταρτη θέση της τελικής κατάταξης και θα προσπαθήσει τώρα να επιστρέψει στα “μεγάλα σαλόνια” μετά και τον περσινό υποβιβασμό από εκεί. Αλώβητη στις επτά τελευταίες εξόδους της (5-2-0).