22η Αγωνιστική

* Goal/Goal τα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Αργεντινής

ΚΟΛΟΝ ΣΑΝΤΑ ΦΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Ροσάριο Σεντράλ. Ο Μέσα (49’) άνοιξε το σκορ για την Κολόν και ο Βελίς με πέναλτι (56’) ισοφάρισε για την Σεντράλ.

Όρθια στο αφιλόξενο Ροσάριο η “σαμπαλέρο” την περασμένη Κυριακή, στάθηκε καλά σε πολύ δύσκολη (απόρθητη) έδρα και συμπλήρωσε 5 παιχνίδια δίχως ήττα (1-4-0) για να χτίσει μία καλή διαφορά από την ουρά της λίγκας.

Η Σεντράλ είχε την επιθετική πρωτοβουλία στο πρώτο ημίχρονο του γειτονικού ντέρμπι, αλλά η πιο καθαρή ευκαιρία πριν την ανάπαυλα άνηκε στην Κολόν. Με δημιουργό τον ποιοτικό Φαρίας χτύπησε σε γρήγορη μετάβαση για το προβάδισμα, αλλά ισοφαρίστηκε με αυστηρό πέναλτι και στο φινάλε οπισθοχώρησε για να κρατήσει τον πόντο.

Πρώτη ασίστ φέτος για τον Φαρίας, για τον οποίο ο κόουτς Γκοροσίτο δήλωσε ότι δεν υπάρχει άλλος τόσο ποιοτικός στο πρωτάθλημα.

Εξέτισε τιμωρία ο Πιερότι, αντιθέτως συμπλήρωσε κάρτες ο Περλάσα (μέσος). Τραυματίες οι Ασεβέδο (στόπερ), Ιμπάνιες (εξτρέμ).

ΚΟΛΟΝ ΣΑΝΤΑ ΦΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 8/9 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΡΑΣΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (4-0) επί της Νιουμπλένσε. Ο Ματίας Ρόχας (50’) άνοιξε το σκορ, ο Άουτσε (54’) πέτυχε το δεύτερο γκολ, ο Μορένο (71’) το τρίτο και ο Πιόβι (86’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Με θρίαμβο εξασφάλισε την 1η θέση στον όμιλο του Copa Libertadores η Ράσινγκ, ξέσπασε στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα της Τετάρτης και συνάμα κράτησε το μηδέν στην άμυνα για μόλις 2η φορά στα 17 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης!

Με γκολ αποχαιρέτησε το κοινό της “ακαδέμια” ο MVP της χρονιάς Ματίας Ρόχας, ο οποίος θα συνεχίσει στην Κορίνθιανς.

Στο πρωτάθλημα τρέχει αήττητο σερί (2-3-0), αλλά έχει δρόμο να καλύψει αν θέλει να επιστρέψει στις διεθνείς διοργανώσεις του 2024. Μεγάλη η “γκέλα” της προηγούμενης Πέμπτης, όταν ισοφαρίστηκε από την Μπαράκας (1-1) αργά στο ματς παίζοντας με παίκτη παραπάνω.

Με τις ίδιες απουσίες που είχε την Τετάρτη, συν αυτή του Πιγιούδ (δεξί μπακ), ταξίδεψε η αποστολή για την Σάντα Φε.