6η αγωνιστική (τελευταία)

*Φάση των ομίλων του Κόπα Σουνταμερικάνα. Από κάθε όμιλο προκρίνεται στον επόμενο γύρο η ομάδα που θα τερματίσει στην πρώτη θέση. Η δεύτερη παίζει μπαράζ, με ομάδα που θα τερματίσει τρίτη στο Λιμπερταδόρες.

*Αδιάφορη η ήδη αποκλεισμένη Κοκίμπο Ουνίδο. Καλύτερο αποτέλεσμα από τη Ρασίνγκ Κλουμπ θέλει η Μπραγκαντίνο, για να τερματίσει πρώτη.

Κριτήρια ισοβαθμίας: 1) Διαφορά τερμάτων, 2) Γκολ υπέρ, 3) Γκολ υπέρ στα εκτός έδρας, 4) Θέση στη γενική κατάταξη της Conmebol, 5) Κλήρωση

*Στον πρώτο γύρο: Μπραγκαντίνο – Κοκίμπο Ουνίδο 1-0

ΚΟΚΙΜΠΟ ΟΥΝΙΔΟ (Χιλή)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Ουνιόν Λα Καλέρα, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο ένατο λεπτό με τον Γιόχανσεν και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 17′, βρήκε και δεύτερο τέρμα στο 88′ με τον Τσάβες. Με δέκα παίκτες έμειναν οι γηπεδούχοι στις καθυστερήσεις του ματς.

Συνέχεια στις εντός συνόρων επιτυχίες έδωσε η Κοκίμπο Ουνίδο. Το βράδυ της Παρασκευής, η ομάδα του Φερνάντο Ντίας φιλοξενήθηκε από την Ουνιόν Λα Καλέρα, της οποίας και επικράτησε με 1-2, στα πλαίσια του πρωταθλήματος. Ευτύχησε να πάρει προβάδισμα από νωρίς, όμως δεν άντεξε για πολύ και στην πορεία δέχθηκε αρκετή πίεση. Άντεξε όμως και κόντρα στη ροή “έκλεψε” το τρίποντο με γκολ στα τελευταία λεπτά.

Μοιράζεται έτσι τη δεύτερη θέση με την Ουνιβερσιντάντ Κατόλικα, ούσα στο -2 από την κορυφή και με παιχνίδι λιγότερο. Αδιάφορη σε αυτή την τελευταία στροφή των ομίλων του Κόπα Σουνταμερικάνα, έχοντας συγκεντρώσει τέσσερις βαθμούς μέχρι τώρα, που την αφήνουν μακριά από την πρώτη δυάδα. Επικράτησε στα 4/5 πιο πρόσφατα εντός της (4-0-1).

Κοκίμπο Ουνίδο Στατιστικά

*Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Σκοράρει στα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΠΡΑΓΚΑΝΤΙΝΟ (Βραζιλία)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-0 επί της Σούσα, για το κύπελλο. Βρήκε δίχτυα με τους Ζουνίνιο Καπιξάμπα (25′), Γκουσταβίνιο (59′) και Μοσκέρα (71′).

Από δυο σερί νίκες προέρχεται η Μπραγκαντίνο, σε όλες τις διοργανώσεις. Στην πιο πρόσφατη εξ αυτών, πριν από μια εβδομάδα, η ομάδα του Πέδρο Καϊσίνια υποδέχθηκε τη Σούσα, της τέταρτης κατηγορίας, στη μεταξύ τους ρεβάνς του 1-1 για τον τρίτο γύρο του κυπέλλου, της οποίας και επικράτησε με 3-0 αυτή τη φορά. Έπαιξε με αλλαγές στη σύνθεση της και χωρίς να πιάσει το μέγιστο της απόδοσης της, έφτασε δίκαια στο θετικό αποτέλεσμα.

Έχει εξασφαλίσει ήδη την πρόκριση της στα νοκ άουτ του Σουνταμερικάνα, όμως μένει να φανεί σε πιο γύρο θα παίξει. Με νίκη της απόψε θα περιμένει απώλεια της Ρασίνγκ έτσι ώστε να τερματίσει στην κορυφή και να πάει απευθείας στους “16”. Κάτι που μπορεί να κάνει και με ισοπαλία, αρκεί όμως να ηττηθούν οι Αργεντίνοι. Σε διαφορετικοί περίπτωση θα περάσει ως δεύτερη και θα πάει στα πλέι οφ, κόντρα σε ομάδα που έρχεται από το Λιμπερταδόρες.