*Φάση των «16» του FA Cup Αγγλίας. Σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια ακολουθούν παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Είναι η πρώτη φορά που θα αναμετρηθούν.

ΚΟΒΕΝΤΡΙ (ΤΣΑΜΠΙΟΝΣΙΠ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Πρέστον, στα πλαίσια της 34ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 0-1 ο Ριις στο 1’ και το 0-2 ο Κιν στο 20’. Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο Τόμας με αυτογκόλ στο 38’.

Τραγική εμφάνιση και βαριά ήττα για την Κόβεντρι. Μπήκε νωθρά στο ματς και έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ από νωρίς. Στη συνέχεια υπέκυψε ξανά, ενώ παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί καμία, με αποτέλεσμα να μείνει στο μηδέν.

Τεράστια ευκαιρία ώστε να προκριθεί στην επόμενη φάση της διοργάνωσης έχει στο σημερινό παιχνίδι, καθώς αντιμετωπίζει ομάδα από τις χαμηλές κατηγορίες της Αγγλίας. Είναι σε καλή κατάσταση, παρ’ όλα αυτά προέρχεται από βαριά ήττα στο πρωτάθλημα, αν και αυτό δύσκολα θα την επηρεάσει. Αναμένεται να επιβάλλει το ρυθμό της από νωρίς, ψάχνοντας το γκολ που θα τη φέρει ένα βήμα πιο κοντά στην πρόκριση.

Κόβεντρι Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΜΕΙΝΤΣΤΟΟΥΝ (ΝΑΣΙΟΝΑΛ ΛΙΓΚ ΝΟΤΟΣ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Αβελέι, στα πλαίσια της 35ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Κόλεμαν στο 56’ και το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Χιούτζες στο 86’.

Δεν έπεισε με την εμφάνισή της και γνώρισε την ήττα. Είχε μεν ευκαιρίες, απείλησε με μερικές από αυτές, αλλά δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Αμυντικά δέχθηκε πίεση, στην οποία υπέκυψε στην επανάληψη.

Τρομερά δύσκολο το έργο της σήμερα, καθώς βρίσκει μπροστά της μια ομάδα από τις υψηλότερες κατηγορίες της χώρας. Αναμένεται να δεχθεί ασφυκτική πίεση από την αρχή του ματς, γι’ αυτό θα πρέπει να προσέξει πολύ τα αμυντικά της καθήκοντα. Πιθανό να βρει χώρους, προσπαθώντας να απειλήσει με αντεπιθέσεις, αλλά και με στημένες φάσεις. Θα παλέψει ώστε να πραγματοποιήσει μια ακόμα έκπληξη στη διοργάνωση, αν και οι πιθανότητές της είναι τρομακτικά ελάχιστες.