15η αγωνιστική

*Αήττητη η Λιλ στα τρία τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Κλερμόν, με δυο νίκες και μια ισοπαλία.

*No Goal και τα τέσσερα συνολικά παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε όλα τα προγνωστικά στοιχήματος σήμερα

ΚΛΕΡΜΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από τη Μπρεστ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με πέναλτι στο 20ο λεπτό, δέχθηκε δεύτερο τέρμα στο 34′, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 51′.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα έμεινε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι η Κλερμόν. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πασκάλ Γκαστιέν φιλοξενήθηκε από τη Μπρεστ, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με 3-0.

Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, με την αντίπαλο της να είναι με διαφορά ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο και την ίδια να μην είναι ικανή να αντιδράσει σε καμία περίπτωση. Βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο (2-0) από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, στο οποίο οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι. Δέχθηκε τρίτο τέρμα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, στην πορεία ο ρυθμός έπεσε αισθητά, χωρίς να αλλάξει κάτι στο σκορ.

Παραμένει έτσι στην προτελευταία θέση της κατάταξης, έχοντας συγκεντρώσει μόλις δέκα βαθμούς μέχρι τώρα, ούσα στο +3 από την ουραγό Λυών. Κόντρα σε αυτή, πανηγύρισε και τη μια από τις δυο νίκες που έχει μέχρι τώρα στη σεζόν. Ηττήθηκε στα 5/7 εντός της, στα οποία είχε ακόμη από μια νίκη και ισοπαλία.

Εξέτισε τις δυο αγωνιστικές της τιμωρίας του ο Αλιντού Σεϊντού, ενώ υπολογίζεται και ο Γιοάν Γκαστιέν, που ξεπέρασε τον τραυματισμό του. Τιμωρημένοι για το σημερινό παιχνίδι είναι οι Μαξιμιλιάνο Κάουφρις, Σεΐκ Κονατέ και Μαξίμ Γκοναλόν.

Κλερμόν Στατιστικά

*2-3 Goals τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΙΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Μετς, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Γιαζίτσι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου και τέσσερα λεπτά μετά, ο Ντέιβντ με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Δυο χαμένα πέναλτι για τους φιλοξενούμενους (29′, 55′).

Αήττητη παραμένει η Λιλ εδώ και οκτώ αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα, σε ένα σερί όπου και μετράει πέντε νίκες και τρεις ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πάουλο Φονσέκα υποδέχθηκε τη Μετς, της οποίας και επικράτησε με 2-0.

Ανώτερη σε γενικές γραμμές στον αγωνιστικό χώρο, ήταν αυτή που απειλούσε περισσότερο και ευτύχησε να σκοράρει δις στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Βέβαια είχε στιγμές για ακόμη περισσότερα τέρματα, βρίσκοντας και το δοκάρι. Δεν έλειψαν βέβαια και κάποια αμυντικά λάθη, που έδωσαν δυο πέναλτι στη Μετς. Ωστόσο, σε αμφότερα ο πορτιέρο Σεβαλιέ είπε “όχι”, πραγματοποιώντας ισάριθμες αποκρούσεις, όσες είχε στη μέχρι τώρα καριέρα του.

Δεύτερη διαδοχική νίκη, μετά και το διπλό που πήρε στην έδρα της Λυών (0-2), ενώ κράτησε ανέπαφη την εστία της για πέμπτη φορά στα έξι τελευταία της. Μόνη τέταρτη στην κατάταξη, θα προσπαθήσει να μειώσει τώρα τη διαφορά από την πρώτη τριάδα. Αλώβητη στις πέντε πιο πρόσφατες εξόδους της (2-3-0).

Την ερχόμενη Πέμπτη (14/12), θα υποδεχθεί την Κλάκσβικ για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Κόνφερενς Λιγκ. Θέλει καλύτερο αποτέλεσμα από τη Σλόβαν Μπρατισλάβας, για να τερματίσει στην κορυφή και να προκριθεί απευθείας στους “16” της διοργάνωσης.

“Είναι αλήθεια ότι η Κλερμόν δε διανύει καλή περίοδο, αλλά ξέρουμε ότι θα είναι δύσκολο να παίξουμε στην έδρα της. Έχει πολύ οργανωμένο τρόπο παιχνιδιού, ενώ είναι αρκετά επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις. Ξέρουμε ότι δεν θα είναι εύκολο ματς, καθώς αυτά είναι εξίσου σημαντικά όπως τα υπόλοιπα”, δήλωσε ο Πορτογάλος τεχνικός για το σημερινό παιχνίδι.

Στην αποστολή βρίσκεται για πρώτη φορά φέτος ο Λισάντρου Ολμετά, ο οποίος συμπληρώνει την τριάδα των τερματοφυλάκων, αντικαθιστώντας τον τραυματία Βίτο Μανόνε.